Vitalik Buterin: Merkez Bankalarının kendi dijital para birimlerini oluşturması zor

Vitalik Buterin, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerine sahip olma ihtimalinin düşük olduğu düşüncesindedir.

23 yaşındaki Rus vatandaşı olan Buterin, bu hafta Ripple'in ev sahipliği yaptığı Toronto'daki üç günlük Swell etkinliğindeki konuşmasında şöyle söyledi.

Bir sıra merkez bankası kendi dijital para birimlerini çıkarmaya çalışsa da, Buterin, onların yaratabileceği rekabetten endişe duymuyor.  Fortune'na verdiği röportajda, bankaların hedeflerine ulaşmalarının yıllar alacağını söyledi: “Eğer böyle bir başlatma varsa, bir sunucu ve bir blok zincir gibi görünmesi için bir sürü marketing buzzwords söz konusudur.”

Açıklamalar, kripto para piyasasının fiyat düzeylerinde bir dalgalanma yaşadığı bir dönemde gelmiştir. CoinMarketCap'e göre, yayın sırasında bitcoin değeri 5.600 dolardan ve ethereum değeri ise 309 dolar, pazarın toplam değeri ise 168.8 milyar dolara çıkmıştır.

Piyasadaki fiyatların yükselişi etkisiyle blockchain üzerinde duruluyor. Esas olarak finans sektöründe kullanılan dağıtımlı defter, enerji, tedarik zinciri, sağlık ve eğitim gibi endüstrilerde kullanım örnekleri görüyor.

Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ülkenin kendi dijital parası CryptoRuble'yi kısa zamanda çıkaracaklarını söyledi. Oysa Dubai, emCash olarak bilinen kendi dijital para birimini geliştirip tanıtacağını açıkladı. Bu elektronk paralarla vatandaşların kamu hizmetleri ödemelerini yapabileceklerini bildiriyorlar.

Bu ilerlemelere rağmen, Buterin kaygılanmıyor. Ülkeler bu fikirlerini gerçeğe dönüştürene kadar, bitcoin ve ethereum gibi dijital para birimleri ön plana duracaklar.

Kaynak;
https://www.cryptocoinsnews.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ