Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, son consensus teorisi sorunlarını açıklıyor.

Vitalik Buterin: Orta Seviye ASIC Direnci Sunan PoW Algoritmaları Oluşturulabilir

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, son consensus teorisi sorunlarını açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Orta düzeyde bir ASIC direnci sağlayan PoW algoritmalarının yaratılabileceğine inanıyorum, ancak böyle bir direnç sınırlı süreli ve hem ASIC hem de ASIC olmayan PoW'un dezavantajları var; Uzun vadede, blok zinciri consensusu için daha iyi bir seçim proof of stake’in kendisi.”

Ethereum topluluğu, esasen mevcut Ethash madencilik algoritmasını, mevcut algoritmaya bir GPU uzantısı olan ProgPoW ile değiştirmeyi amaçlayan, yüksek profilli bir öneriyi düşünüyor. Programlı Çalışma Kanıtı'nın kısaltması olan ProgPoW, Ethereum hakkında tartışmalı bir uygulama olan Ethereum topluluğunun muhalefetiyle buluştu. ProgPow'un madencilik algoritması uygulamasının Ethereum 2.0'da söz konusu olan proof of stake aşamasına geçilmeden önce toplumu ilgilendiren herkesin heyecanlandığı bir şey değildi zaten.

Buterin, Ethereum ekosisteminin consensus teorisi problemini bir ölçüde çözdüğüne inanıyor. “Hafızaya dayanıklı bir algoritma” olan Ethash, PoW hesaplamasını yürütmenin baskın kısmına hafıza erişimini sağlayarak bir dereceye kadar ASIC direnci elde eder. Buterin’in konuyla ilgili yazdığı son yazıda şu ifadelere yer verdiği biliniyor:

“Ethash, ASIC direnişinde olağanüstü başarılı oldu; üç yıl ve milyarlarca dolarlık blok ödülün ardından, ASIC'ler var ancak GPU'lardan 2-5 kat daha fazla güç ve maliyet-etkin. ”

Buterin’e göre, “ASIC dirençli algoritmaların kaçınılmaz olarak sınırlı bir ömre sahip olacağı ve ASIC direncinin dezavantajı olacağı ve % 51 saldırılarını daha ucuz hale getireceği” konusunda artan bir fikir birliği var.

ProgPoW protokolü, uzun zamandır tartışılan bir konu olmuştu ve bu da masaya olası zincir bölünme endişelerini bile getirdi. Madenci oyu, madencilerin çoğunluğunun uygulama lehine olduğunu göstermiş olsa da, bazıları da GP 2.0 madencileri için kurtarılacağına inanırken, bazıları da Eth 2.0'ın gelecek yıl başlamasının bir ihtiyaç olduğuna inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ