Vitalik Buterin, "Bence biraz unutulmuş bir vizyon ve bence unutulmasının nedenlerinden biri de temel olarak piyasanın dışında fiyatlandırılmış olması" dedi.

Vitalik: Katman-2 Ölçeklendirme, Kripto Ödemelerini Yeniden

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2. katman toplamaları nedeniyle işlem maliyetleri yakında bir sentin kesirlerine düşeceğinden kripto ödemelerinin bir kez daha “mantıklı” olacağını savundu.

Optimism'in sıfır bayt sıkıştırma sunarak blok zinciri işlemlerinde veri boyutunu ve maliyetini düşürmeye çalışan Ethereum için katman-2 ölçekleme çözümü gibi  şu anda toplamalarla “sağlam işlerin gerçekleştiğine” dikkat çekti .

Yani bugün özetle, işlem ücretleri genellikle 0,25 ABD doları, bazen 0,10 ABD doları arasında ve gelecekte, bahsettiğim verimlilikteki tüm iyileştirmelerle birlikte toplamalarda. İşlem maliyetleri 0,05 ABD Dolarına, hatta 0,02 ABD Dolarına kadar düşebilir. Çok daha ucuz, çok daha uygun fiyatlı ve oyunun kurallarını tamamen değiştirecek.

Öncelikle spekülatif bir değer deposu olarak işlev görmesine rağmen, Buterin, 2008'deki teknik incelemesinde sunulan Bitcoin'in ( BTC ) temel kullanım durumunun, geleneksel ödeme yöntemlerinden daha ucuz olan bir “eşler arası elektronik nakit sistemi” sağlamak olduğunu vurguladı.

Ancak, Buterin'e göre bu 2013 yılına kadar doğruyken, 2018'de benimsemenin arttığı ve blok zinciri işlemlerinin çok pahalı hale geldiğinden artık durum böyle değildi.

“Bence biraz unutulmuş bir vizyon ve bence unutulmasının nedenlerinden biri de temel olarak piyasadan fiyatlandırılmış olması” dedi.

Ethereum kurucu ortağının görüşüne göre, BTC ve diğer varlıklar, ölçeklendirme çözümleri - BTC durumunda yıldırım ağı gibi - bu kullanım durumunu yakında bir kez daha sağlayabilecek ve maliyetleri kademeli olarak bir sentin kesirlerine indirebilecek.

Kripto ödeme kullanım durumları

Buterin, ucuz kripto işleminin özellikle önemli olacağı birkaç farklı alanı özetledi. İlk olarak, vatandaşlara internet üzerinden hayati ödeme yapısına erişim sağlayacağı için “düşük gelirli ülkelere veya mevcut finansal sistemin çok etkili olmadığı yerlere” işaret etti.

İkinci olarak, Ethereum bağlamında ucuz kripto işlemlerinin, alan adı sistemi (DNS) sunucuları, insan katılım kanıtı protokolleri ve Web3 hesap yönetimi hizmetleri gibi finansal olmayan uygulamaların benimsenmesine de yardımcı olacağını belirtti.

DNS adı oluşturmak için gerçekten bir işlem göndermeniz gerekiyor, hesabınızı kurtarmak için işlemi gerçekten göndermeniz gerekiyor, bu uyarlamaların bazılarını karşılamak için aslında bir işlem göndermeniz gerekiyor. Bu operasyonların her birinin maliyeti 11 dolar ise, o zaman insanlar buna girmiyor.

"Ölçeklenebilirlik, yalnızca maliyet rakamlarının düşmesi gibi ihtiyaç duyduğunuz sıkıcı bir şey değil, ölçeklenebilirliği gerçekten etkinleştirdiğini ve tamamen yeni uygulama sınıflarının kilidini açtığını düşünüyorum" diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ