Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen hafta Twittersphere'i, EOS blok zinciri projesini "Steroidler Üzerinde Ethereum" olarak etiketleyerek övgüler yağdırdığı bir tweet ile coşturdu.

Vitalik

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen hafta Twittersphere'i, EOS blok zinciri projesini "Steroidler Üzerinde Ethereum" olarak etiketleyerek övgüler yağdırdığı bir tweet ile coşturdu.

Buterin, adın, EOS'un çekirdek geliştirici ekibinin Ethereum'un "amatör saflığı ve idealizminden" nasıl öğrendiğini tanıdığını söyledi. Artık “profesyonel en yetenekli yazılım geliştiricileri” tarafından yönetildiğini ve Ethereum'dan “çok daha yüksek ölçeklenebilirlik ve hıza” sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

"EOS nedir?" diye soran Ethereum Foundation geliştiricisi Josh Stark'a yanıt olarak gelen tweet, Buterin'in övgülerinde ciddi olup olmadığından veya EOS projesini alaycı bir şekilde küçümsediğinden emin olmayan Twitteratiler arasında kafa karışıklığına yol açtı. .

CryptoNews, "bir zamanlar popüler olan projeyi övdüğünü" bildirerek ikincisine inanıyor gibiydi. Bununla birlikte, diğerleri, "Steroidlerdeki Ethereum" takma adının aslında, EOS'a ilk sözünü yerine getirmediği zaman iftira etmek için kullanılan eski bir takma ad olduğunu hatırlattı.

@jungleincxrp, Buterin'in "son zamanlarda çok tuhaf davrandığını" belirterek, diğerlerinin kafası çok karışmıştı:

Gerçek kuşkusuz ortada bir yerdedir. Buterin, EOS'ta neler olduğunun farkında olsa da, bir zamanlar “Ethereum katili” olarak kabul edilen bir projeyi canlandırmaya çalışırken, yeni geliştirici ekibinin ne kadar ileri gideceğini fark etmeyebilir.

EOS, 2018 baharında, ilk madeni para teklifiyle çarpıcı bir şekilde 4,1 milyar dolar topladığı zaman kripto topluluğunun sevgilisiydi. Ağ, ölçek eksikliği ve yüksek işlem ücretleri dahil olmak üzere Ethereum'un tüm sorunlarına çözümler vaat etti.

Ancak, Çinli firmaların ağda çoğunluk hissesine sahip olduklarına dair raporlar ve yıkama ticareti ve oy ticareti gibi usulsüzlükler üzerinde incelemeler ortaya çıkmasıyla, EOS için işler hızla ters gitmeye başladı. 2019 yılında, EOS'un geliştirilmesine öncülük eden şirket Block.one'un baş geliştiricisi, herhangi bir uyarıda bulunmadan projeden ayrıldı. Bunu takiben, Block.one'un çekirdek EOS ekibinin tamamı gemiden atlamaya başlayınca, EOS'taki geliştirme faaliyetinin durma noktasına gelmesine neden olduğu için bir dizi istifa oldu.

EOS topluluğu, Block.one'un blok zincirinin baş geliştiricisi olarak rolünü ihmal ettiğini hemen fark etti ve bu nedenle işleri kendi eline almaya karar verdi. 2021'de EOS Network Foundation'ı (ENF) kurdu ve projenin kontrolünü Block.one'dan almaya çalışmaya başladı.

Kontrol mücadelesi hararetli seviyelere ulaştı ve aylarca süren topluluk tartışmalarından sonra ENF, sonunda, çalışmaları nedeniyle Block.one tarafından alınacak 67 milyon $ EOS (yaklaşık 250 milyon $) değerindeki işlemleri engellemeye oy verdi.

ENF CEO'su Yves La Rose, Wired tarafından Block.one'un "açgözlülük peşinde koşarken kasıtlı" olduğunu ve birden fazla sözü yerine getirmediğini gösteren bir soruşturmaya atıfta bulundu. ENF, bu "Theranos/Elizabeth Homes'un benzeri davranışını" reddetti ve ekosistemini geliştirmeyi ve EOS token sahibinin çıkarlarını ilk sıraya koymayı taahhüt ederek, ileriye dönük EOS için kendi yolunu belirledi.

Geçen yılın sonlarında projenin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana, EOS aniden gerçek ilerleme kaydetmeye başladı. Son birkaç ayda, hepsi projeye dahil olan yeni yatırımcılar, geliştiriciler ve kuruluşlarla stratejik ortaklıklarını genişletti. En önemli son gelişme, EOS'un mevcut durumunu ve gelecekteki yol haritasını kapsayan bir dizi Mavi Belge yayınladığını gördü. Dört ayrı makaleden oluşan bu makaleler, EOS ekosisteminin önemli kısımlarını yeniden oluşturmaya odaklanıyor.

EOS'un şu anda geliştirilmekte olan bir dizi ilginç projesi var; bunlara Pomelo Sezon 3 NFT'lerinin lansmanı, karbon nötr, merkezi olmayan bir borsa olan Co2Zero ve EOS'u daha güvenli ve daha fazlasını yapmak için tasarlanmış yeni bir bilgisayar korsanlığı-yanıt süreci olan Recovery+ girişimi dahildir.

Buterin'e yaptığı bir takip tweetinde La Rose, artık "yılanların" Block.one gittiğini, en yetenekli geliştiricilerin gerçekten de sürüler halinde EOS'a geri döndüğünü ve dünyanın "en aktif" olduğunu söylediği şeye güç vermeye yardımcı olduğunu söyledi ”.

Yıllarca süren duraklamadan sonra, proje nihayet yüksek vitese geçiyor ve kaybedilen zamanı telafi ediyor ve ENF'nin yönetimi devralmasından bu yana şimdiden bazı etkileyici kilometre taşlarına ulaştı. EOS'un Steroidler üzerindeki Ethereum takma adını yaşatmak için yeterli olup olmayacağı görülecektir .Ancak La Rose'a göre artık amaç bu değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ