Voyager'ın mali belgeleri, Alameda'nın kayıtlı olduğu İngiliz Virgin Adaları'nda kayıtlı bir varlığa yaklaşık 1,6 milyar dolarlık kripto kredisi verdiklerini ortaya koydu.

Voyager Digital

Three Arrow Capital'in (3AC) iflası tarafından başlatılan kripto salgını nedeniyle iflas eden kripto kredi şirketi Voyager Digital, şu anda iflas mahkemesi savaşını veriyor. Mahkeme işlemleri ve finansal belgeler, kripto kredi şirketi ile Sam Bankman Fried'ın sahibi olduğu Alameda Research arasında derin bir ilişki olduğunu gösterdi.

Alameda, aynı zamanda Voyager'dan çok sayıda borç alandan biri olan ve 370 milyon dolar borcu olduğu bildirilen nicel bir ticaret firmasıdır. Ancak, 3AC'nin çöküşünden sonraki birkaç hafta içinde, Alameda bir borçludan bir borç verene geçti ve Haziran sonunda 500 milyon dolarlık bir kurtarma teklif etti .

SBF, sonunda Voyager için çatışma noktası haline gelen kurtarma anlaşması hakkında fikir vermek için Twitter'a gitti. Sorunlu borç verenin hukuk ekibi, CEO'nun ticaret için kaldıraç yaratmaya çalıştığını iddia etti.

Yasal belgeler ve finansal belgeler, iki şirket arasındaki bağlara Eylül 2021 gibi erken bir tarihte işaret ediyor. Aynı belgeler ayrıca Alameda'nın başlangıçta mevcut 370 milyon $'dan çok daha fazla borç aldığını da gösteriyor. Voyager'ın mali defterleri, Alameda'nın kayıtlı olduğu yer olan İngiliz Virgin Adaları'nda bulunan bir varlığa 1,6 milyar dolarlık kripto kredisi verdiğini gösteriyor.

Voyager'ın 3AC'ye verdiği krediyi doğrulayan yasal belgeler, aynı zamanda Britanya Virjin Adaları'nda kayıtlı bir “Karşı Taraf A” olduğunu ve kendisine borçlu olduğu 376.784 milyon doları gösteriyor. İflas sunumunda  Voyager, Alameda'nın kendilerine 377 milyon dolar borçlu olduğunu gösterdi.

Alameda aynı zamanda Voyager'ın en büyük hissedarıydı ve şirketteki %11,56 hissesi iki yatırımla toplam 110 milyon $'a satın alındı. 500 milyon dolarlık kurtarmayı tamamladığında, yatırımı 17 milyon dolar değerindeydi. Bu yılın başlarında Alameda, raporlama gerekliliklerinden kaçınmak için 4,5 milyon hisseyi teslim ederek özkaynaklarını %9,49'a düşürdü.

Voyager CEO'su Stephen Ehrlich, iflas mahkemesi işlemlerinden sonra platformdaki birçok kripto sahibinin, yeniden düzenlenen Voyager, Voyager tokenlerindeki ortak hisselerle birlikte varlıklarının bir kısmını geri almaya uygun olacağını ve şu anda feshedilmiş olan krediden elde edilen gelirin potansiyel olarak uygun olacağını söyledi.

Kripto bulaşması, sonunda 40 milyar dolarlık ekosistemin çöküşüne yol açan TerraUSD (UST) adlı artık kullanılmayan Terra stabilcoin ile başladı. Terra'ya maruz kalan birçok kripto hedge fonu ve kredi şirketi milyonlarca dolar kaybetti, bu da daha sonra 3AC'nin iflasına ve ardından Celsius, BlockFi, Hodlnaut ve Voyager gibi kripto liderlerinin düşüşüne yol açtı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ