Amerika Birleşik Devletleri'nde iflas başvurusunda bulunan bir kripto varlık (kripto para birimi) yatırım platformu olan Voyager Digital,

Voyager ve FTX

Amerika Birleşik Devletleri'nde iflas başvurusunda bulunan bir kripto varlık (kripto para birimi) yatırım platformu olan Voyager Digital, 24'ünde mahkemeye bir belge sunarak kripto para borsası FTX ve onun yatırım bölümü Alameda Ventures'ın devralma teklifini reddetti.

Voyager, Federal İflas Yasasının 11. Bölümü için başvuruyor ve belgeler bu sürecin bir parçası olarak hazırlandı.

Bu belgede, Voyager tarafındaki bir avukat, Alameda ve FTX'in önerisinin "sadece kripto varlıklarını (sanal para birimini) her iki şirket için uygun koşullarda tasfiye etmek olduğunu ve Voyager tarafından sunulan  yeniden yapılandırma planının daha iyi olduğunu söyledi. Müşterilerin menfaatinedir.”

Buna karşılık, Alameda ve FTX, 22'sinde, Voyager'ın müşterilerinin geri çekilmesini destekleme teklifiyle birlikte bir basın açıklaması yayınladı. Bu belgede Voyager, teklifin kamuoyuna açıklanmasını “gizli rekabetçi ihale sürecini” yok etmekle eleştirdi.

Teklifin Reddedilme Nedeni

Ayrıca Voyager, Alameda ve FTX'in "çifte ticaret yapısı" düşündüklerine dikkat çekti. Voyager'ın kripto varlıklarını ve kripto kredilerini “adil piyasa değerinde” satın aldıktan sonra, kriptoyu her iki şirketin hesabına aktarın.

Voyager'a göre, varlıkları ABD doları cinsinden dağıtırken, müşteriler, toplanan miktarı seyrelterek dağıtım üzerinden sermaye kazançları ve diğer vergileri ödemelidir.

Ayrıca Alameda ve FTX, kripto para yatırımına dayalı müşterilerin 5 Temmuz itibariyle varlıklarının ABD doları değerinde sınırlandırılmasını önermeye devam etti.

Ek olarak, iki şirketin önerileri, toplam altı puan için müşteri varlıklarına zarar verme olasılığını açıkladı.

FTX Sam CEO'su İddiaları

FTX'ten Sam Bankman-Fried, 25'inde Voyager'ın iddiasıyla ilgili bir dizi tweet attı. FTX ve Alameda'nın önerisi, 8it'in Voyager müşterilerinin varlıklarını geri kazanmalarına izin vereceğini söylüyor.

Sam, Mt. Gox'un iflas işlemlerinden bahseder. Müşterinin varlıklarının yıllardır dondurulduğuna ve çeşitli danışmanların ücret kestiğine dikkat çekti.

 Ve bu arada, Voyager'ın danışmanları, iflas sürecinin devam ettiği her ay ücret talep ederek kalan fonları yavaş yavaş boşaltacaklardı.

Bu bize doğru gelmedi. Müşteriler zaten varlıklarını kaybetti; daha fazla kaybetmelerini istemedik.

— SBF (@SBF_FTX) 25 Temmuz 2022

Voyager ve Celsius gibi kripto para borç verenleri iflas etmeye devam ederken, CEO Sam dün endüstriyi sağlıklı tutmak için “bazı olumsuz işlemler yapabileceğini” söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ