ABD ve Avrupa hisse senetleri, yatırımcılar panik havasında. Federal Rezerv tarafından koronavirüsün ekonomik etkilerini savuşturmak amacıyla faiz oranlarını sıfıra indireceğini açıkladılar.

ABD ve Avrupa hisse senetleri, yatırımcılar panik havasında. Federal Rezerv tarafından koronavirüsün ekonomik etkilerini savuşturmak amacıyla faiz oranlarını sıfıra indireceğini açıkladılar.

Wall Street'te işlem gününün başlangıcında, Dow Jones Industrial Average % 9.7 düşerken, S&P% 8.1 düştü ve ticarette bir seviye durmayı tetikledi.

Yönetim kurulu genelinde Avrupa hisse senetleri endeksi kırmızı ile işlem gördü. FTSE % 6'dan fazla düşerken, Almanya'daki DAX % 8 kaybetti. Avrupa'nın bluechip hisse senetleri endeksi olan Euro Stoxx 50 endeksi % 8,7 değer kaybetti.


Federal Reserve Pazar günü, 100 baz puanlık indirim de dahil olmak üzere küresel ekonomiye yayılan koronavirüs tehdidiyle mücadele etmek için bir dizi önlem açıkladı. Faiz indirimlerine ek olarak Fed, Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın almak için 700 milyar dolarlık bir plan açıkladı.

Yine de bu hareket, koronavirüs nedeniyle azalan ekonomi aktivitesinin etkisiyle piyasaları sakinleştirmek için yeterli değildi. Pazar günü, New York City, restoran ve barları kapatırken devlet okullarında yüz yüze eğitimin askıya alınacağını duyurdu.

Pazar gecesi müşterilere notta bulunan Goldman Sachs, Fed'in eyleminin büyük olasılıkla "risk varlıklarında sürekli bir ralli" için yeterli olmadığını ve mali teşviklere ve koronavirüs etkisinin daha net bir resmine dikkat çektiğini belirtti.

Mali teşvik gelebilir. The Hill Pazartesi günü bildirdiği gibi Senato, Beyz Saray tarafından geçirilen bir koronavirüs uyaran paketi almaya hazırlanıyor ve ikinci bir uyaran turu da düşünüyor.

 Bitcoin yazının yazıldığı sırada 5.106 dolardan işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ