Perakende devi Walmart’ın Kanada birimi, teslimatları izlemek, işlemleri doğrulamak ve Kanada’daki her yıl 400'ün üzerinde perakende mağazasına envanter sağlayan taşıyıcılarının ödemelerini otomatik hale getirmek için bir blok zinciri çözümü geliştir

Walmart, Kanada

Perakende devi Walmart’ın Kanada birimi, teslimatları izlemek, işlemleri doğrulamak ve Kanada’daki her yıl 400'ün üzerinde perakende mağazasına envanter sağlayan taşıyıcılarının ödemelerini otomatik hale getirmek için bir blok zinciri çözümü geliştirdi.

Çözüm DLT Labs İle Birlikte Geliştirildi

Blockchain tabanlı nakliye ve ödeme ağı olarak adlandırılan çözüm, Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre, blok zinciri girişimi DLT Labs ile bir ilişki içinde inşa edildi.

Web ve mobil uygulama üzerinden erişilebilen çözümün Walmart Kanada'nın tüm üçüncü taraf taşıyıcıları için 1 Şubat 2020'ye kadar yayına alınması planlanıyor.

Tüm tedarik zinciri ve lojistik verilerini “gerçek zamanlı” olarak senkronize edebilen çözüme Walmart Kanada ile taşıyıcıları arasındaki paylaşılan bir defterde topluyor. Genel olarak, çözüm operasyonları iyileştirmeyi ve maliyetleri azaltmayı hedefliyor. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılıyor:

“Taşıyıcı ortaklarımız, ulusal olarak 500 bin  yük envanterini taşıyor ve bu da olağanüstü bir işlem hacmi yaratıyor. Blockchain, akıllı ulaşım ağımızda, hızlandırılmış ödemelerle, kapsamlı maliyet tasarrufuyla ve tedarik zincirimizdeki diğer avantajlarla önemli bir ilerleme sağlıyor.”
Önemli Maliyet Tasarrufu

4.500'den fazla çalışan ve sürücü, Walmart Kanada'nın dağıtım merkezlerinden mağazalarına günlük binlerce ürün taşınıyor; yıllık olarak, habere gçre 853 milyon mal satıyorlar: “Bu veri toplama ve yönetimini blockchain kullanarak otomatikleştirmek önemli bir maliyet tasarrufu sağlıyor”.

Walmart, bağlı ortaklıkları genelinde bir dizi blok zinciri girişimi üzerinde çalışıyor. Walmart Çin, Haziran ayında, taze etten pilava ve hatta mantara kadar ürünle ilgili bilgi elde etmek için bir blok zincir çözüm üretti. Diğer bilgilerin yanı sıra, müşterilerin ürünlerin menşeini, lojistik sürecini ve denetim kaydını bilmesini sağlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ