Warren Buffet: Bitcoin Değersiz

Milyarder yatırımcı Warren Buffett önde gelen sanal para birimi olan Bitcoin'in pazarının zaten bir balondan ibaret olduğunu söyledi. Ayrıca, kripto paraların bir değerinin olabilmesi için karşılığınında olması gerektiğini ekledi. Warreb Buffett, MarketWatch'ın yayınladığı bir rapora dayanarak, Ekim 2017 başlarında Omaha, Nebraska'da her yıl yapılan bir soru-cevap oturumunda Bitcoin ve kripto para piyasası konusundaki görüşlerini sundu. Buffett, konuşmasında, Bitcoin'in "gerçek bir balon" olduğunu iddia etti.

"İnsanlar büyük fiyat hareketlerinden heyecanlanıyor ve Wall Street bu hareketlerin en büyük sebebi. Bitcoin'i değer üreten bir varlık olmadığı için değerlendiremiyorsunuz."

Bitcoin'in pazardaki performansı

Bitcoin, Ekim başında yaklaşık 4.300$ civarında dalgalandıktan sonra olağanüstü performansını sürdürdü. Bitcoin fiyatı 20 Ekim'de 6.100$'ı aştı. Bu arada, Warren Buffett'in Bitcoin hakkındaki olumsuz görüşü, ünlü yatırımcının geçmişte bu tür yorumları zaten dile getirdiğinden şaşırtıcı değil. 2014 yılında milyarder, yatırımcıların Bitcoin'den uzak durmaları gerektiğini söyledi çünkü kripto paralar "temelde bir serap".

Bitcoin ve kripto para piyasası hakkında diğer görüşler

Buffet'in yanısıra, diğer kripto para piyasası gözlemcileri piyasadaki en son gelişmelere ilişkin görüşlerini de yayınladılar. Suudi Arabistan prensi El-Waleed bin Talal, Bitcoin'e tamamen inanmadığını ve dijital para biriminin başarısız olmasını beklediğini söyledi.

Ancak, New York Üniversitesi'nin "Değerleme Dekanı" yeni köşe yazısında, Aswath Damodaran, Bitcoin'in sahtekarlık değil de gerçek bir para birimi olduğunu öne sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ