Bu yazımızda sizlere Waves Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız. Böylelikle kripto para dünyasında yer alan bir token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilere kavuşmuş olacaksınız.

Bu yazımızda sizlere Waves Coin Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız. Böylelikle kripto para dünyasında yer alan bir token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilere kavuşmuş olacaksınız.

Waves Platformu Nedir?

Waves, kendi özel tokenınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir blok zinciri platformudur. İster bir projeyi kitlesel fonlamak, bir sadakat ödülleri programı oluşturmak veya bir uygulama içi para birimi oluşturmak isteyin, Waves platformu araştırmaya değer olabilir.

Web sitelerine göre, kendi tokenınızı bir dakika kadar kısa bir sürede oluşturabilirsiniz (ancak biraz zaman ayırıp önce onu nasıl kullanacağınıza dair iyi bir plan yapmak isteyebilirsiniz). Waves ayrıca, yeni oluşturduğunuz kripto paranızı başka herhangi bir Waves tokenı ile bir ticaret çiftinde takas edebileceğiniz merkezi olmayan bir takas (DEX) içerir.

Waves Platformu Nasıl Çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, Waves platformunu kullanarak oluşturduğunuz ve aktardığınız yeni tokenlar, blok zinciri işlemlerinde ek olarak yapılır. Yine de bu stratejinin doğasında bir sorun var. Bitcoin'de görüldüğü gibi tipik blok zinciri protokolünü kullanarak, ağ istemci yazılımının her yeni işlem türü ile güncellenmesi gerekir. Bu güncelleme daha çok hard fork olarak bilinir. Blockchain tarihinde gördüğümüz gibi, hard forklar önemli sayıda risk ve büyük miktarda çalışma ile birlikte gelir.

Yatırımcısına 7 gün 24 saat telefon desteği sağlayan ilk Türk borsası olan ICRYPEX’te siz de hesap açın ve en düşük komisyon oranlarıyla hızlıca Bitcoin ve Kripto para satın alın.

Bunu önlemek için Waves, çekirdek yazılımın üzerinde bir uzantı olarak eklentiler aracılığıyla yeni işlem türleri uygular. Bu şekilde, bir istemci eklenti eksik olsa bile, özel işlemi ağ üzerinden aktarmaya devam edebilir. Yazılımlarını güncellemeden ağa etkin bir şekilde katılabilirler.

Çekirdek Waves yazılımına dahil edilen birkaç özellik vardır:

Özel Uygulama tokenları (CAT'ler)

Merkezi olmayan borsa (DEX)

Akıllı Sözleşmeler

Waves Platform Arayüzü

Waves Coin Nedir?

Waves, diğer blockchain şirketlerinin kullandığı geleneksel mimari yapıdan biraz farklıdır. Ölçeklendirme sorunlarını önlemek için platform, ağı koruyan hem hafif hem de tam nodelarlar  iki katmanlı bir mimari kullanır. Bu, Bitcoin sadeliğinin tercih ettiği tam node yaklaşımından farklıdır.

Hafif ve tam nodelar arasındaki güveni kolaylaştırmak için Waves, Scorex platformunu kullanır. İşlemlerin tam geçmişini indirmek yerine, hafif nodelar mevcut ağ durumunu kullanır. Daha sonra, basitleştirilmiş ödeme doğrulama süreçleri oluşturmak için bu durumu kullanırlar.

Platform, ağ bütünlüğünü korumak için geleneksel Proof-of-Stake fikir birliği algoritmasının bir varyasyonunu kullanır. Leased Proof-of-Stake (LPoS) sisteminde, tokenlerinizi ağı çalıştıran tam node'lara “kiralayarak” stake edebilirsiniz. Kiralama maliyeti 0,002 WAVES.

Waves, basitlik yoluyla kitlesel olarak benimsenmeye odaklanarak bir niş oluşturuyor gibi görünüyor. Waves ile oluşturabileceğiniz tokenlar, diğer platformlarda görülen bazı işlevlerden yoksundur, ancak yapımı gülünç derecede kolaydır. Ekip akıllı sözleşme işlevselliği eklemeye devam ettikçe, özellik açığı daha da kapanacaktır.

Waves ayrıca DEX cephesinde önemli bir rekabetle karşı karşıya. IDEX en büyük rakiplerden biridir ve 0x ve Kyber Network gibi protokoller, yeni bir DEX oluşturmayı nispeten kolaylaştırır. Waves ekibi, takası paketten ayırmak için kullanılabilirlik ve işlem hızına odaklanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ