Kripto para birimleri dünya çapında bir terim olarak ortaya çıkarken, bugün birçok ülke kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC'ler) tanıma ve başlatma sürecinde.

WazirX CEO’sundan Çağrı: Hindistan Kendi CBDC

Kripto para birimleri dünya çapında bir terim olarak ortaya çıkarken, bugün birçok ülke kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC'ler) tanıma ve başlatma sürecinde. Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Hint kripto para borsası, WazirX'in CEO'su Nischal Shetty Hindistan'ın da kendi CBDC'sini başlatmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Shetty, teknoloji dışı insanların bile DLT'nin ne olduğunu anlamaya çalıştığı göz önüne alındığında, Hindistan'daki kripto ve blok zinciri benimsemesi konusunda çok boğa olduğunu iddia etti. DLT'nin Hindistan gibi dünyanın ikinci en yüksek nüfusuna sahip bir ülkeye nasıl fayda sağlayabileceğini yorumlayan Shetty, “Gördüğüm en büyük fayda, Hindistan'ın büyümesi için ihtiyaç duyduğu blockchain'in tanıtımıyla alacağı sermayeye erişim” ifadelerini kullanıyor.

Malta merkezli Binance kısa süre önce WazirX'i satın aldı. Shetty Binance'ın desteğiyle WazirX'in ülkede hızlı bir büyüme görebileceğini söyledi.

Shetty'ye Hindistan'ın kripto para resimde ise 2025 yılına kadar 5 trilyon dolarlık ekonomi hedefini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği soruldu. Shetty buna yanıt olarak ülkenin hedefe ancak Hintli girişimcilere gerekli miktarda sermayeye erişim izni verilmişse ulaşabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ