1995 yılında dünyamıza giren internet artık vazgeçilmezimiz oldu.

1995 yılında dünyamıza giren internet artık vazgeçilmezimiz oldu. İnternet bu süreç içerisinde oldukça hızlı bir gelişim gösterdi. Artık internet, her birerlerimizin cebindeki akıllı telefonlarda. İnternet 1995 yılından itibaren Web 1’den Web 2’ye önemli bir dönüşüm yaşadı. Web 1’de sadece internetin tüketicisi konumundaydık ve internet ağına herhangi bir dahilimiz olmuyordu. Web 2’de ise daha aktif hale geldik. Kendi paylaşımlarımızı yapabiliyoruz. Bu dönemin en önemli getirisi internet fenomenleri oldu. Hatta kendi içeriklerimizi oluşturur hale geldik. Yani Web 2’de interneti tüketirken aynı zamanda internet için girdi oluşturuyoruz. Ancak Web 2’de hala başkalarının yönettiği server’ların ve domain’lerin bir aktörü konumundayız.

Web 3’te ise merkezi olan ağlar merkezsiz bir yapıya bürünüyor. Web 3’ün aktörleri Facebook, Google, Whatsapp gibi monopolleri değil aksine monopol gücü dağıtılmış node’lerden (düğümlerden) oluşan bir yapı karşımıza çıkıyor. Bu açıdan Web 3’ü blockchain ile güçlendirilmiş internet ağı olarak değerlendirebiliriz.

Web 3’te internet ağı binlerce node tarafından yönetilecek. Yani ağın Mark Zuckerberg gibi tek sahibinin yerine nodeleri yöneten binlerce sahibi olacak. İnternet böylece daha demokratik hale gelecek.

Web 3 dünyasında mevcut internete alternatif ağ geliştiren başlıca blockchain’ler: Polkadot, BitTorrent, Chainlink, Zcash ve Theta. Bu girişimlerin sayısını arttırmak mümkün. Sayı ne kadar çok artarsa rekabet de o kadar fazla olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ