Web 3.0’ın gücünün nereden geldiğini hepimiz merak ediyoruz.

Web 3.0’ın gücünün nereden geldiğini hepimiz merak ediyoruz. Web 3.0 etrafında oluşan heyecan dalgası bitecek gibi görünmüyor. Geldiğimiz noktada blokzinciri teknolojisi Web 3.0’a güç katıyor. Bilindiği üzere blokzinciri, veri paketlerinin herhangi bir merkeze bağlı kalmadan yüzde 200 geçerlilikle, kopyalanmadan, eşsiz biçimde üretilerek dolaşıma girmesini sağlıyor.

NFT ve kripto para dünyasında son derece işlevsel olan blokzinciri teoride hemen her şeyi kapsama altına alabiliyor. Bu bağlamda verinin her yerde geçerli ve eşsiz olduğundan emin olmanız için bir merkeze güvenmenize gerek kalmıyor.

Web 3.0 kavramını ortaya atan ilk kişi Gavin Wood. Kacram 2014 yılında gündeme getirildi. Wood, ayrıca Bitcoin’i ardından kripto para dünyasında ikinci sırada yer alan ve altcoinlerin kralı olan Ethereum’un mimarlarından biri. Kendisi Web3 vakfının da kurucusu.

Wood’un konuyla ilgili çok önemli değerlendirmeleri bulunuyor. Buna göre Web 2.0’ın merkezlere güvenme üzerine kurulu olduğunu, Web3’Te ise bu durumun gerçeği bilmeye dönüşeceğini vurguluyor.

Wood’a göre Web33 açık kaynaklı ve blokzinciri odaklı yapısı ile gücü kullanıcıların eline veriyor. Diğer taraftan daha şeffaf bir internet oluşturmanın da yolu olarak görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ