Web araması yaparak nasıl para kazanılır?

Veri Kontrolünü Kullanıcılara Geri Getirecek Bir Başlangıç; BitClave

550 milyar doları bulan reklam pazarının büyük kısmı, özel verileri biriktiren arama motorlarına ve sosyal ağlara ait olmakla birlikte, yeni bir başlangıç olan BitClave kurucusu durumu değiştirebileceklerine inanıyor.

California Mountain View merkezli bir Blockchain başlangıçlı BitClave aracıları ortadan kaldırarak çevrimiçi reklam maliyetini azaltmayı amaçlıyor. Beyaz kağıtta "Şirket ve müşteriler için çok az katma değerli gizli reklam ağına çok fazla para yatıyor" dedi.

Başlangıçtaki düşünce, kullanıcı profiline uyan her arama sonucundan kar elde edebilen kullanıcılara geri denetim sağlamaktır. Kullanıcılar, kimliklerini kontrol edebilecek, verilere kimlerin erişebileceğine karar verecek ve işletmeler "teklif" yapmak için verilerini "kullandıkları" her seferinde "ücretli" hale geldiler.

BitClave, Blockchain ve şifreleme yöntemiyle veriyi güvenli bir şekilde depolamayı taahhüt eder. LG Electronics'in eski bir Güvenlik Sorumlusu olan kurucu Alex Bessonov, platformun İnternet kullanıcılarına hackerlardan korunarak huzur getirmeye çalıştıklarını söyledi. BitClave, kişilerin yalnızca bir defalık "akıllı sözleşmeler" ile verilere erişmesini sağlayacak.

Gösterimler, görüntülemeler ve tıklamalar

"Princeton Web Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesine" göre, web sitelerinin yüzde 76'sı gizli Google izleyiciler içeriyor ve yüzde 24'ü gizli Facebook izleyicilerine sahip. Tüm bu özel bilgiler sayesinde rekabetten daha iyi hedefleme sunabilirler. Sonuç olarak, artık tüm dijital reklamcılığın yüzde 63'ünü yapıyorlar.

ABD'de Google, 2017'de dijital reklamlar için yaklaşık 35 milyar sterlin alırken, Facebook, toplamda 17 milyar dolardan fazla bir gelirle "beşte birinde" ABD dijital reklam doları elde etti. Ancak, BitClave'e göre, işletmeler, promosyonlarında ürettikleri trafiğin gerçek olduğunu çok az garanti ediyor.

Aslında, tüm reklamcılık trafiğinin yaklaşık yüzde 50'si botlar tarafından oluşturulur ve esasen reklamın amacının tümünü yansıtır. Satıcılar, "gösterimler, görüntülemeler ve tıklamalar" için ödeme yapar ve bu da dönüşüm oranlarının aşırı düşük olmasına neden olur. Bitclave, reklamcılık alanındaki bir sonraki adımdır ve insanlara ve şirketlere değer yaratmada yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

BitClave pazarlama ve perakende için token tabanlı bir ekosistem inşa ediyor. Yeni kurulan yenilikçi merkezi olmayan arama teknolojisi pazar odaklı olacaktır. Kurum kurucuları, beyaz kağıtta "işletmelerin gerçek sonuçlarla pazarlama yatırımını optimize edebileceği, tüketicilerin katılımı teşvik ettiğini ve anonimlik ve veri gizliliği her bir tarafın elinde olduğunu" belirtiyor.

Büyüme potansiyeli nedir?

BitClave'in dağıtılan Blockchain tabanlı sistemdeki her katılımcı, BitClave Aktif Arama Ekosistemi (BASE) adı altında Tüketici Etkinlik Belgelerini (CAT) alacaktır. İşaretçiler, katılımcıları sistem içindeki farklı hizmetler için ödüllendirmek için kullanılacaktır.

Müşteriler ve perakendeciler, doğrudan şeffaf ve tüketici tarafından yetkilendirilmiş mesaj gönderileri ve kamu Blok zinciri üzerindeki veri paketleri aracılığıyla etkileşime girebilirler. Ek partiler, veri analitiği gibi yazılım yetenekleri oluşturarak servis sağlayıcıları olarak da katkıda bulunabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ