Web yayıncılar için yerli bir blok zinciri girişimi: Joint

Bu ülkede olmaz, burada yapılmaz demeyin! Demeyenler var. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı Teknopark'ta faaliyet gösteren Joint Ventures firması web yayıncıları için kolayca entegre edilebilecek bir sistemle Joint tokenları dağıtabilecekleri bir sistemin beyaz sayfalarını yayınladı. Joint ICO süreci için 1 aylık bir geri sayım başlatmış durumda. Web sitelerine buradan ulaşabilirsiniz: https://jointventures.io/ 

ICO süreci için önkayıtlar başlamış durumda. Eposta adresinizi ve isminizi bırakarak siz de bu sürece dahil olabilirsiniz. Ahmet Arslan, Cevdet Süer, Gülseren Arslan, Latif Çakıroğlu ve Zeki Kavrazlı'dan oluşan ekip şimdilik 5 kişi olarak devam ediyorlar ama hedefleri takımı 10 kişiye ve daha üstünde rakamlara çıkarmak. Disqus benzeri bir yorum ve içerik eklentisini mevcut web sisteminize entegre etmeyi planlayan girişim, Block.one'ın Smart Media Token'ları benzeri bir sistemle jointleri dağıtmayı planlıyor. Burada gelir bu sistem üzerinden reklam verenlerle fonlanacak ve reklamdan gelen gelir içerik üreticilerine ve bu sistem üzerinden yorum yapanlara aktarılacak. Yöntem olarak benzer bir ödüllendirme sistemi Kriptom'da da mevcuttu biliyorsunuz. Bu bakımdan Kriptom kullanıcılarının çok da uzak olmadığı bir mesele. Buradaki fark ise elde edeceğiniz tokenların joint olması. Plana göre joint tokenları rahatlıkla gidip bir kripto borsasında bozdurabileceksiniz. Aslında kriptokrasiyle açığa çıkan ve Steemit gibi projelerle somutlanan içerik üreticilerin ürettikleri içerikle yarattıkları değerden pay almaları durumu bu projeyle daha da sistemli hale getiriliyor gibi. Umarız başarılı olurlar ve bu tarzda bir projenin dünyanın her yerinden olduğu gibi bu topraklardan da yapılabileceğini kanıtlarlar.

Geliştiriciler konusunda şöyle de bir detay verelim, token sürecinde ortaya çıkacak ekonomik değerden pay almayı düşünmüyorlar. Yani bu haklarından feragat etmiş durumdalar. Bu da ICO sürecine katılanların daha çok kazanç elde edebileceği anlamına geliyor. Proje Ethereum tabanlı olarak geliştiriliyor. Kullanıcılar kazandıkları tokenlarla yorumlarını öne çıkarabilecek, yayıncıları destekleyebilecek ya da sistemdeki ücretli içerikleri satın almak için kullanabilecekler. Aynı şekilde yayıncılar da bu sayede sitelerine trafik çekebilmiş olacak, ayrıca gelir de elde edebilecekler. Ethereum tabanlı olduğu için de birçok borsa ve cüzdanda da saklanıp, işlem görebilecekler.

Şu an çeşitli yayıncılarla da öngörüşmeler yapan girişim, Mert 2018 itibariyle ICO sürecini başlatmayı hedefliyor. ICO öncesi ise önsatışlarını yaparak yayın aşamasına hızlı ve stabil bir giriş yapmak istiyor. Bu bakımdan sadece beyaz sayfalar aracılığıyla ve teorik olarak değil, ön satışlar gerçekleşmiş ve yazılımın somutlandığı bir aşamada destekçiler tokenlara ulaşacak. Ne diyelim; yolları açık olsun, yelkenleri rüzgarla dolsun :)

Telegram kanalı için: https://t.me/jointventures

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ