Birkaç gündür Tech Twitter'daysanız, "web5" terimine aşinasınızdır.

Web5 Nedir?

Birkaç gündür Tech Twitter'daysanız, "web5" terimine aşinasınızdır. Her şey, eski Twitter CEO'su Jack Dorsey'in 10 Haziran'da Twitter'da yepyeni platformu tanıtmasıyla başladı.

Jack Dorsey'in TBD kripto projesi bu günlerde Web5 veya Web 5.0'ın tanıtımını yaptı. Resmi sitelerinde açıkladıkları gibi, amaç, sizi bilgi ve kimliğinizin en üstüne yerleştiren ek bir merkezi olmayan web inşa etmektir. Bu, Web3'ün sunum ve tanıtıma dönüştüğü şeye oldukça benzer.

Web5'in amacı, bugün anladığımız şekliyle parasal aygıtı değiştirebilecek Bitcoin'e dayalı benzersiz bir araç seti oluşturmaktır. Bu, artık alıcıların ve insanların bilgilerini savunmasına ve sahiplenmesine artık en etkili şekilde izin vermeyebilir. Ancak, ayrıca tüm etkileşimleri üzerinde yönetimi sürdürebilirler.

Web5 platformu, uygulamalara merkezi olmayan tanımlama ve bilgi depolama sağlar. "Geliştiricilerin veri ve kimlik sahipliğini insanlara geri verirken keyifli kullanıcı deneyimleri yaratmaya odaklanmasını sağlıyor."

Web5 Platformuna İhtiyacımız Var mı?

Dorsey, Web5'i tanıttığında Twitter bir fırtınada yükseldi. Birçoğu, Web5'e ihtiyacımız olup olmadığını ve Web3'ten nasıl farklı olduğunu merak etmeye başladı. Dorsey, Web3'ün her zaman aslında merkezi olmayan olmadığını söyledi. İnsanların veya müşterilerin bilgi ve kimlik sahibi olmadığını belirtti. Web5 çok önemlidir çünkü müşterilere başlıkları üzerinde kontrol sağlar.

Sonraki kullanım durumu, müşterilerin verilerine gururla sahip olmalarıdır. Örneğin, "kişisel bilgilerini tek bir satıcıyla kilitli tutmaktan nefret eden" bir melodi aşığı olan Bob'u ele alalım. Bu şekilde, çalma listelerini farklı müzik uygulamalarında tekrar tekrar oluşturur. Çözüm nedir?

Bob, bilgilerini birden fazla uygulamada saklamak yerine DWNS'sinde tutabilir. Bu şekilde, herhangi bir müzik uygulamasını sunabilir ve ayarlarını ve tercihlerini girme hakkını elde edebilir. Bu, kişiselleştirilmiş müziklerini almalarına ve verilerinin sahibi olmaya devam ederken istedikleri yerde keyfini çıkarmalarına olanak tanır.

Web5 Ne Zaman Başlayacak?

Şu anda, Web5 açık kaynak geliştirme aşamasındadır. TBD'nin güvenilir bir lansman tarihi duyurması gerekiyor. Ancak, TBD Başkanı Mike Brock, Web5'e para koymak için herhangi bir token olmadığını gösterdi. Bildiğimiz gibi, NFT'ler ve farklı belirteçler Web3'ün önemli bir parçasıdır.

WEB.0 GELİŞTİRME

Web 5.0 çağında iş yapmanın yanı sıra yazılım geliştirmek, yeni Web'in gerçeklerine uyum sağlamamızı gerektiriyor. Orthos Technologies, yepyeni Web dağıtımı çağının gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmak için Web 5.0 Yazılımını kullanarak net uygulama geliştirme için eğitim kaynaklarına ve en iyi uygulamaları geliştirmeye yatırım yaptı.

Yeni Nesil Portallar

Zengin İnternet Uygulamaları

Hizmet Olarak Yazılım Uygulamaları

Kurumsal Mash-up'lar

  Web nedir, sadece “WWW” ile cevaplanamaz? Dijital veritabanları, Web 1. 0, 2. 0, 3. 0 veya daha sonraki özellikleri kullanabilir. Çeşitli dönemlerden bu kaynakları kullanmak artık bir siteyi güncelliğini yitirmiş hale getirmez. Ötesinde neyin önemli olduğunu bilmek, bugün neyin önemli olduğunu öğrenmek kadar hayatidir. 2001'den önce oluşturulan siteler Web 1.0 kavramlarına göre genellikle statikti. Belirli içeriği gösteren net  hiper panolar olarak “kartvizitler” olarak işlev gördüler. Sıklıkla verimsizdiler ve temastan yoksundular. Ayrıca, Uygulamalar World Wide Web aracılığıyla sürekli iletişim halindedir. Veri ağı kağıt ağının yerini aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ