Bir rapora göre WeChat, kriptolara ve NFT hizmetlerine erişim sunan tüm hesapları yasaklamak için politikalarını güncelledi.

WeChat, Tüm Kripto ve NFT İle İlgili Hesapları Yasaklıyor

Bir rapora göre WeChat, kriptolara ve NFT hizmetlerine erişim sunan tüm hesapları yasaklamak için politikalarını güncelledi. Ne olursa olsun, Çin'deki NFT platformları beş kat artarak Şubat ayında kaydedilen 100'den 500'ü aştı.

Çin geçmişte kriptoya karşı birkaç düşmanca karar aldı. Geçen yıl, 10 Çinli yetkili ortaklaşa, kriptonun ülkede yasal ihale olmadığını açıklayan bir bildiri yayınladı. Ayrıca, Çin'de kolaylaştırılan kripto işlemlerinin yasa dışı olduğunu ve Çin vatandaşlarına hizmet sunarlarsa borsaların yasaların tüm titizliğiyle karşı karşıya kalacağını belirttiler. Bu duyuru, Fungible Token'dan  NFT  bahsetmedi.

Çin'den bu yönde gelen son duyuru, ülkenin en büyük sosyal medya platformu WeChat ile ilgili. Bir rapora göre platform, kriptolara ve NFT hizmetlerine erişim sunan tüm hesapları yasaklamak için politikalarını güncelledi. Bunun zaten mücadele eden pazara büyük bir darbe olduğu söyleniyor.

Yeni yönergelere göre, kriptoların ve NFT'lerin ihracı, ticareti ve finansmanı ile ilgilenen hesaplar "yasadışı iş" kategorisine alınacak.

Dijital tahsilatların ikincil işlemine ilişkin hizmet veya içerik sağlayan hesaplar da bu madde kapsamında ele alınacaktır.

Çin'de NFT Platformları Beş Kat Arttı

Hükümetin kriptoları yasaklama kararı geçen yıl yayınlandı. İlginç bir şekilde, WeChat'in yayına uygun politikası yeni güncellendiğinden kripto ile ilgili hizmetleri hala eğlendirdiğine inanılıyor. Hong Kong merkezli kripto haber muhabiri Wu Blockchain, WeChat'in Çin'de günlük yaklaşık 1,1 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekti.

Güncellenen Politikalar, İhlal Edenler İçin Cezadan Da Bahsetti

Bu tür ihlaller tespit edildiğinde, WeChat kamu platformu, ihlallerin ciddiyetine göre, ihlal eden resmi hesapların belirli bir süre içinde düzeltilmesini emredecek ve kalıcı hesap yasaklanana kadar hesabın bazı işlevlerini kısıtlayacaktır.

Bu karardan bağımsız olarak, NFT hala yasal olarak satın alınabilecekleri için ülkede bir miktar esnekliğe sahiptir. Ayrıca, şirketlerin ve platformların, teknolojinin finansallaştırılmasıyla ilgili uyum sorunlarından kaçınmak için bilinçli çaba sarf ettiğini ve dolayısıyla ikincil ticareti yasakladığını belirtmek önemlidir.

NFT'ler satın alınabilse de, Çin Bankacılık Birliği, Çin İnternet Finansmanı Birliği ve Çin Menkul Kıymetler Birliği, kamuoyunu bunlara yatırım yapmanın gizli riskleri konusunda uyarmak için ortak bir açıklama yayınladı.

Tıpkı WeChat gibi, Ant grubuna ait WhaleTalk, ağında NFT hizmetleri sunan platformları kaldırarak veya kısıtlayarak varlıktan uzaklaştığını duyurdu. Bu, Pekin'den olası bir baskıyı önlemek için yapıldı. Ayrıca kararın, varlığın düzenleyici netlikten yoksun olmasından kaynaklandığı da bildirildi.

Ne olursa olsun, Çin'deki NFT platformları beş kat artarak Şubat ayında kaydedilen 100'den 500'ü aştı. Bunun Alibaba ve Tencent gibi Çinli teknoloji devlerinin ilgisini artırdığı söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ