Yeni koalisyon, Web 3 teknolojilerinin iklim değişikliği üzerinde nasıl bir etkisi olacağına odaklanacak.

WEF, İklim Değişikliğiyle Savaşmak İçin Stellar Lümen ve Çığ ile Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu

Yeni koalisyon, Web 3 teknolojilerinin iklim değişikliği üzerinde nasıl bir etkisi olacağına odaklanacak.
Ayrıca, bu teknolojilerin mevcut faaliyetlerin karbondan arındırılmasında nasıl kilit bir rol oynayabileceğini de keşfedecek.
Kripto ve blok zinciri endüstrisi yeni gelişmelere doğru ilerledikçe, küresel kuruluşlar kilit hedeflere ulaşmak için teknolojiden yararlanıyor. Geçen ay Eylül ayında, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu'nu başlattı.

Bu girişim, iklim değişikliğine karşı mücadelede Web 3 teknolojisinin rolünü değerlendirmeye çalışıyor. Blockchain tabanlı teknolojileri ve kriptoyu birleştiren bir terim olan Web 3, son zamanlarda gündemde. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), bu teknolojilerin kullanımının iklim değişikliği üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Geçen ay 21 Eylül'de duyurulan girişimin adı Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu. Eğitici kuruluşlar ve diğer kurumlarla birlikte 30 farklı şirketten oluşmaktadır. Ayrıca Stellar Foundation, Avalanche, Solana, Ripple, Circle ve NEAR Foundation gibi tanınmış kripto para projelerinden bazılarını da içerir.

Bu koalisyon, bu yılın başlarında başlatılan bir başka büyük girişim olan Kripto Etki ve Sürdürülebilirlik Hızlandırıcısının bir parçası olarak çalışacak. Koalisyon, bu şirketlerin birlikte çalışabilecekleri farklı yolları araştıracak. Bu gelişme hakkında konuşan Dünya Ekonomik Forumu'nun blok zinciri ve dijital varlıkları başkanı Brynly Llyr şunları söyledi:

Web3'ün önemli ve benzersiz bir yönü, doğrudan topluluk katılımını ve eylemini desteklemek ve ödüllendirmek için teknolojiyi kullanmasıdır. Bu, birçok bireyin çalışmalarını doğrudan birbiriyle koordine edebileceğimiz ve merkezi kontrol olmaksızın toplu eylemi mümkün kılabileceğimiz anlamına gelir.

Kripto Ekosisteminin Kilit Alanlarını Anlama

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) bu yeni girişimi, blok zinciri, kripto ve kullanımı ile ilgili üç konuyu araştıracak farklı çalışma grupları oluşturdu. Bu noktalardan biri, bu teknolojilerin enerji tüketimi ile ilgilidir. Girişim, bu teknolojilerin gelecekte iklimi nasıl etkileyebileceği üzerinde de çalışacak.

Geçmişte Bitcoins enerji kullanımı hakkında çeşitli tartışmalar olmuştur. Bitcoin'in kullandığı İş Kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizması, büyük miktarda enerji tüketen yüksek teknoloji ürünü ekipman gerektirir. Bitcoin ağı, geçmişte enerji tüketimi nedeniyle de büyük eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Daha önce benzer teknolojiyi kullanan Ethereum, yakın zamanda Proof-of-Stake'e (PoS) geçti.

Bu nedenle, kripto ve blok zinciri Web 3'te genişledikçe, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), bunun gelecekte iklimi nasıl etkileyebileceğini değerlendiriyor. Kripto Sürdürülebilirlik Koalisyonu'nun bir başka önemli görünümü, Web 3 teknolojisinin mevcut faaliyetlerin karbondan arındırılmasına nasıl ilerleyebileceği ve yardımcı olabileceğidir. Uygulamalar, madencilik ve diğer merkezi olmayan faaliyetleri içerebilir.

Üçüncü konu, blok zincirine karbon kredilerini standartlaştırmak ve koymak olacaktır. Bunlar, bu araçların ihracını ve yönetimini daha şeffaf hale getirecektir.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), farklı amaçlar için farklı kripto teknolojilerinden yararlanmaya çalışıyor. 2020'de WEF, eski sistemler ve blok zinciri ortamları arasında bir köprü kurmak için Chainlink ile ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ