Weiss analisti, mevcut belirsiz makroekonomik durumun riskinden ve bu yıl kripto fiyatlarındaki keskin düşüşten bahsediyor.

Weiss Ratings, Kripto Destekli İpoteklerle Büyük Riskleri İşaret Ediyor

Weiss analisti, mevcut belirsiz makroekonomik durumun riskinden ve bu yıl kripto fiyatlarındaki keskin düşüşten bahsediyor. Bazı piyasa oyuncuları, herhangi bir ön ödeme olmaksızın yüzde 100 kripto destekli krediler sunuyor.

Popüler derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings, ABD'deki mevcut ekonomik durum nedeniyle yatırımcıları kripto destekli ipotek kredileri konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Raporda, Weiss analisti Jon D. Markman Miami merkezli bir dijital bankacılık firması Milo hakkında konuşuyor. Firmalar yakın zamanda, teminat olarak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya sabit paralar gibi dijital varlıklar tarafından desteklenen 30 yıllık ipotekler çıkardı.

İlginç bir şekilde, Milo herhangi bir peşinat istemiyor ve krediyi yüzde 3,95 ila yüzde 5,95 gibi çok cazip bir faizle sunuyor. Raporda Markman şöyle yazıyor: Gayrimenkul ve kripto fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini varsayarsak, ürün bir kazan-kazan gibi görünüyor .

Ancak raporda Weiss analisti, küresel makroekonomik durumun oldukça endişe verici olduğunu belirtiyor. Özellikle dijital varlıkların değişken doğasına ve Bitcoin'in Kasım ayının en yüksek seviyesinden yüzde 40 oranında düzeltme yaptığına dikkat çekiyor. Analist ayrıca artan faiz oranlarından ve ABD'deki konut balonunun şansından da bahsediyor.

FOMC'nin yarın 4 Mayıs Çarşamba günü büyük bir toplantı yapması planlanıyor. Piyasa analistleri, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 50 baz puan artırmasını bekliyor. Markman, “ ABD emlak fiyatları şimdi Fed politikasındaki bir değişiklikten ve artan ipotek oranlarından kaynaklanan rüzgarlarla karşı karşıya” diye ekledi.

Kripto Kredi Sağlayıcıları İşi Ölçeklendiriyor

Kripto destekli kredi sağlayıcıları, işlerini büyütmek için piyasadan daha fazla para topluyor. Bloomberg raporuna göre, Milo kısa süre önce A Serisi finansmanda 17 milyon dolar sağladı. Son 30 gün içinde, 340 milyon dolarlık yeni ipotekler için ön onay mektupları da yayınladı.

Milo'nun kurucusu Josip Rupena, kripto destekli kredi işlerini büyütmek istediklerini söyledi. Bu kredileri bir havuzda toplamayı ve daha sonra varlık yöneticilerine, bankalara ve sigorta şirketlerine satmayı planlıyorlar. Rupena dedi ki: Bunu geliştireceğiz ve büyüteceğiz. Milo, yalnızca ipotek değil, kripto zenginliği olanlara başka uzun vadeli çözümler sağlamaya çalışacak.

Ancak kripto destekli krediler sunmak sadece yeni çağ FinTech girişimleriyle sınırlı değil. Wall Street'teki en büyük bankacılık kurumlarından bazıları çoğunluğa katıldı. Geçen hafta, bankacılık devi Goldman Sachs, artan talebi gerekçe göstererek müşterilerine Bitcoin destekli bir destek sağladı. Banka ayrıca yapısı ve 24 saat risk yönetimi nedeniyle anlaşmanın ilginç olduğunu söyledi.

Kripto destekli kredilerin uzun vadede kesinlikle büyük bir değeri vardır. Borçlu, varlıklarını rehin vererek ek nakit elde edebilir ve değerlerinin yükselmesine izin verebilir. Ancak diğer tarafta da büyük dezavantajlar var. Dijital varlıkların değeri büyük ölçüde düşerse, ödünç alınan nakit karşılığında daha fazla varlık rehin etmek zorunda kalabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ