Wells Fargo analisti Mike Mayo 30 Aralık CNBC haber bölümünde “bu, bankaların ve teknolojinin altın on yılı” dedi.

Wells Fargo

Mayo, 1990'larda rekor banka konsolidasyonu (bankacılık işletmeleri birbiriyle birleşti) olsa da, sistemlerin hiçbir zaman entegre edilmediğini açıkladı. Daha sonra “aughts” on yılda - 2000'lerde - bankaların 2007-2009 mali krizi nedeniyle maalesef “gözyaşı” ile sonuçlanan aşırı büyüme gördüğünü açıkladı.

Mayo, ulusal bankacılığın bankaların ölçeklerini ve büyümelerini artırmasına izin vermesinden yirmi beş yıl sonra mali krizin bu on yılda temizlendiğine dikkat çekti. Bankalar için daha iyi etkinleştirilen teknolojinin (blockchain, makine öğrenimi ve mobil bankacılık gibi yeni teknolojileri içerebilir) bu on yılı verimli ve daha iyi geri dönüşler sağlayacağını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Teknoloji, bankaları verimliliğini artırmak ve piyasa tarafından hala takdir edilmeyen düşük riskli bir profille daha iyi getiri sağlamak için çok yıllı eğilimler alacaktır.”

Bütün Bunların Anlamı

Yeni bitirdiğimiz on yıl, 2007-2009 mali krizinden kaynaklanan bankalar için toparlanma oldu

Mayo, finans sektörünün önümüzdeki 10 yıl içinde büyük ilerlemeler için olgunlaştığını tahmin ediyor. 3 yıl boyunca daha geniş bir pazarın ardından, Mayo, banka hisselerinin Wall Street'in beklemeyeceği büyük bir on yıla girmeye hazırlandığını kaydediyor. Gelişmekte olan bankaların on yılı teknoloji destekli olacak.

Bu Blockchain İçerir mi?

Mayo özellikle hangi teknolojilerin bankacılık endüstrisi için ilerleme sağlayacağına değinmiyor, ancak blockchain ilerlemek için önemli bir unsur olabilir.

CBinsights'ın son bulgularına göre, blockchain teknolojisi bu yıl bankalar için en popüler yedinci yatırım alanı haline geldi ve emlak, servet yönetimi ve sermaye piyasaları gibi diğer yatırım öncelikleri tarafından öne çıktı.

JP Morgan, BBVA ve diğerleri gibi büyük bankalar şu anda farklı amaçlar için blockchain teknolojisini kullanıyor. JP Morgan, dünya çapında anlık ödemeler yapmak için blockchain kullanan JPM Coin üzerinde çalışıyor.

Blockchain istihbarat şirketi CipherTrace'in büyük bankaların her yıl tespit edilmemiş kripto para birimiyle ilgili transferlerde 2 milyar dolara kadar işlem yapabileceğini belirtti.

 16 Aralık'ta bir basın açıklamasında CipherTrace, araştırma biriminin ABD'nin ilk 10 ticari bankasının her birinin, fonları işlemek için ödeme ağlarını kullanarak kayıtlı olmayan kripto para birimi işletmelerine (kripto borsaları gibi) sahip olduğunu ortaya çıkardığını iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ