Daha önce BTC-e olarak bilinen Rus kripto para birimi borsası WEX, 2018'de kara para aklama faaliyetlerine dahil olduğu iddiasıyla uluslararası düzenleyiciler tarafından kapatıldı.

WEX

Daha önce BTC-e olarak bilinen Rus kripto para birimi borsası WEX, 2018'de kara para aklama faaliyetlerine dahil olduğu iddiasıyla uluslararası düzenleyiciler tarafından kapatıldı. WEX'in iddia edilen operatörü Alexander Vinnik tutuklandı ve borsanın faaliyete geçtiği 2011 yılından  beri kripto para birimi cinsinden 4 milyar dolardan fazla para aklamakla suçlandı.

FSB’nin WEX Çöküşünün Ardındaki Rolü

15 Kasım'da yayınlanan bir BBC raporuna göre, WEX kripto para birimi borsasının kurucu ortağı Alexy Bilyuchenko, istihbaratın kripto para birimleri cinsinden milyon.450 milyon dolardan fazla çaldığını iddia ederek 2018'de FSB üyelerine müşterinin dijital cüzdanlarının ayrıntılarını teslim etmek zorunda olduğunu açıkladı.

Bilyuchenko ayrıca, uymayı reddederse WEX borsasını kapatmakla tehdit eden çok sayıda çağrı aldığını da ortaya koydu. BBC raporuna göre, borsa kullanıcılarının fonlarına erişim konusunda ayrıntılı bilgi içeren flash sürücülerinin, teslim ettiği Moskova'daki FSB ofisine götürüldüğünü söyledi.

WEX 2018'de Kapatıldı

 Borsa kullanıcılarının fonlarına erişim hakkındaki ayrıntıları verdikten birkaç ay sonra, Bilyuchenko'ya WEX kullanıcılarının fonlarının “FSB Rusya Fonu”na aktarılacağı söylendi. Bundan sonra WEX müşterilerin fonlarını dondu ve para çekme işlemleri 2018 yılının sonunda borsa faaliyetine son vermeden önce kapatıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ