Julian Assange Tutuklandı

WikiLeaks

Julian Assange'in tutuklanması, dünyanın dört bir yanında bir kargaşaya neden oldu. WikiLeaks’a dört bir yanından Bitcoin’le bağışlar yağdı. WikiLeaks savunma fonu, sadece 24 saat içinde Bitcoin’le yaklaşık 20.000 dolar bağış aldı.

Yedi yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Julian Assange, Ekvador Cumhurbaşkanının WikiLeaks kurucusunun iltica statüsünü iptal etmesinden sonra Perşembe sabahı İngiliz güvenlik güçlerince tutuklandı.

Assange’ın tahliyesi dünya genelinde bir kargaşaya neden oldu. WikiLeaks'in genel yayın yönetmeni Kristinn Hrafnsson ve Edward Snowden, söz konusu tutuklamanın basın özgürlüğü için “karanlık bir gün” olduğunu belirtti.

WikiLeaks, birçok kredi kurumunun, bankaların, PayPal’ın ve Visa gibi ödeme hizmetlerinin 2010'da desteği kesmesinin ardından Bitcoin'i kabul etmeye başlamıştı. Bitcoin, WikiLeaks ve Julian Assange için bir nimet olduğunu kanıtladı. Bitcoin sadece sansürü ve politik etkiyi atlatmaya izin vermekle kalmadı, aynı zamanda, son 7 yılda Bitcoin fiyatının yüzde 103,000 oranında artmasıyla bağışlar ciddi oranda da değer kazandı.

2017 yılına kadar, WikiLeaks 22 milyon doların üzerinde değere sahip 4.000'den fazla Bitcoin bağışı aldı. Sonuç olarak Assange, WikiLeaks'i bitcoin ile tanıştırdığı için düşmanlarına şöyle seslendi.

ABD hükümeti, Senatör McCain ve Senatör Lieberman'a Visa, MasterCard, Payal, AmEx, Mooneybookers ve arkadaşlarının, 2010'da başlayarak WikiLeaks'e karşı yasadışı bir banka ambargosu uygulamaları için en içten dileklerimle teşekkür ederim. Bu bize %50000 getiri sağladı.

Günün sonunda, Bitcoin’i kabul etmek kar amacı gütmeyen kuruluş için gerçekten karşılığını verdi. Ayrıca WikiLeaks'i canlı tutma konusunda başarıya ulaştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ