Wikimedia Vakfı'ndan, çevresel kaygılar nedeniyle Wikipedia adına kripto para bağışlarını kabul etmeyi durdurması isteniyor.

Wikimedia Vakfı'ndan, çevresel kaygılar nedeniyle Wikipedia adına kripto para bağışlarını kabul etmeyi durdurması isteniyor.

GorrilaWarfare kullanıcı adı altında editörlük yapan ve Wikipedia'nın uzun süredir editörlüğünü yapan Molly White, Wikimedia Vakfı'nın kripto bağışlarını kabul etmesini sona erdirmeyi amaçlayan bir teklif sundu. Vakıf, Wikipedia'yı finanse etmek için kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir hayır kurumudur. White'ın endişeleri öncelikle kripto para birimlerinin çevresel etkisi etrafında dönüyor. Şu anda Wikipedia, Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum'u kabul ediyor.

 

White, Platformun Kripto Bağışlarını Neden Sona Erdirmesi Gerektiğine Dair Üç Temel Neden Sundu

Molly White, platformun kripto bağışlarını neden sona erdirmesi gerektiğine dair üç temel neden sundu. İlk olarak, “kripto para birimlerini kabul etmenin, Wikimedia Vakfı ve Wikimedia Hareketi üyeleri tarafından kripto para birimi alanının onaylandığı anlamına geldiğini” iddia ediyor ve Wikipedia'nın “doğal olarak yırtıcı olan“ yatırımların ” ve teknolojinin kullanımını yaygınlaştırdığına inandığını da ekliyor. Ayrıca kripto para birimlerinin "Wikimedia Vakfı'nın çevresel sürdürülebilirlik taahhüdüyle uyumlu olmayabileceğini" ve Wikimedia Vakfı'nın "buna katılarak itibarına zarar verme riskini taşıdığını" iddia ediyor. Salı günü yayınlanan öneriyi birkaç alt tartışma ve bir oylama izledi.

Kripto Endüstrisinin Çevre Üzerindeki Etkisi Sıcak Bir Tartışma Konusu Oldu

Kripto endüstrisinin çevre üzerindeki etkisi, kripto meraklıları ve alaycıları arasında tartışmaları tetikledi. Yılda dünya ülkelerinin çoğundan daha fazla enerji tüketen Bitcoin ağı, büyük ölçüde milyarlarca pound yanmış kömüre veya milyonlarca evin yıllık ortalama elektrik tüketimine eşdeğer bir karbon ayak izi üretiyor. Bitcoin gibi, bir iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritması üzerinde çalışan Ethereum ağının yılda yaklaşık 106 terawatt-saat enerji tükettiği söyleniyor. Ancak kripto destekçileri, giderek daha fazla kripto madencisinin kripto para madenciliği yapmak için yeşil enerji kullandığını iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ