Wikipedia’nın kurucularından Larry Sanger kendi işini tehlikeye atacak bir blok zinciri girişimine dahil oluyor!

Ücretsiz online ansiklopedi Wikipedia'nın kurucularından Larry Sanger cesaret isteyen bir girişim ve kendi firmasını aksatabilecek olan yepyeni bir aksiklopedinin, Everipedia’nın bilişim kurulu başkanı (CIO) oldu. Dr. Sanger Wikipedia’nın bugün gelmiş olduğu durumdan çok hoşlanmadığını açıkladı.

Yapılan röportajda Dr. Sanger neden Everipedia’nın yetkililerinden birini olduğunu, Everipedia'nın online ansiklopedilerin geçireceği bir sonraki evrimin başlangıcı olmasına bağladı. Dr. Sanger’e göre online ansiklopedilerin şu an yüz yüze olduğu durum, tamamen merkezleşmiş bir şekilde online olarak ulaşılan bilginin birkaç kişinin kontrolünde ilerlemesi. Sanger'a göre bu durum artık değişmek üzere.

“Bugünlerde online bilginin en büyük problemi merkezi yapısı ve birkaç kişi tarafından kontrol edilmesi. Bundan çok daha iyisini başarabiliriz.”

Merkezsizleştirilmiş ansiklopedi
Henüz yayınlanmamış Everipedia’nın taslak halindeki resmi raporunda kurucu şirketin blok zinciri teknolojisinden faydalanarak Wikipedia’dan çok daha geliştirilmiş versiyonunu oluşturmayı hedefledikleri yazıyor. Girişim; makalelerin onaylanma, düzenleme ve depolama süreçlerini toplu bir şekilde blok zinciri tabanlı olan EOS akıllı kontrat platformuna taşıyacak.

Everipedia ekibi bu platformun kullanılmasının makaleleri düzenleme süreçlerinin ve arşivlenmesinin tamamen sansür geçirmez bir sistemi de beraberinde getireceğini iddia etti. Firma aynı zamanda katkıda bulunacak olan kişileri teşvik etmek ve aynı zamanda çok daha gerçekçi bilgilerin platformda olması için dijital tokenları ödül olarak kullanacaklarını açıkladı.

Everipedia kurucusu ve resmi raporun yazarlarından Sam Kazemian, teşvik modelinin Bitcoin madenciliğinde madencilere sunulan fırsatlara benzer olduğunu belirtti.

“Aynı madencilerin yaptığına benzer şekilde, editörler de makaleler için oyladıkları nitelikli durum değişiklikleri için tokenler elde edecekler.”

EOS platformuna ek olarak şirket aynı zamanda çok daha büyük yer kaplayabilecek olan veriler için -videolar ve görseller gibi- Interplanetary File System (Gezegenler Arası Dosyalama Sistemi) - (IPFS) dedikleri merkezsizleştirilmiş bir server modeli kullanacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ