New York merkezli bir varlık yönetim firması olan Wilshire Phoenix’in, Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), teklif ettiği Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) reddedildi.

Wilshire Phoenix Bitcoin ETF Teklifini Reddettiği İçin SEC

New York merkezli bir varlık yönetim firması olan Wilshire Phoenix’in, Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), teklif ettiği Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) reddedildi.

Firma, SEC’in kararıyla “çok hayal kırıklığına uğradığını” belirterek, SEC’in beklentilerine uygunluğu sağlamak için büyük çaba sarf ettiğini vurguladı:

“SEC personeline sunulan kapsamlı analizler yapmak, temel verileri göndermek ve çok gerekli düzenlenmiş bir bitcoin ile ilgili listelemeyi kolaylaştırmak için ek bilgi sunmak da dahil olmak üzere SEC'in bu önemli konuda dikkatini çekmek için her türlü çabayı gösterdik. Ne yazık ki, verilen karar tüm bu çabaların SEC tarafından dikkatee alınmadığını gösteriyor. ”

SEC Kararı ABD'li Yatırımcıları Tehdit Ediyor

Wilshire Phoenix, önerilen 'ABD Bitcoin ve Hazine Yatırım Ortaklığı'nı Ocak 2019'da SEC'e sunmuştur. Firma, fonun “yatırımcılara Bitcoin edinme konusunda daha verimli, rahat ve daha az volatil bir şekilde sağlama konusunu garanti altına alarak bağımsız Bitcoin satın almalarına imkan verdiğini” ifade ediyor.

13 ay içinde başvurusunda altı değişiklik yapmasına rağmen, SEC, Wilshire Phoenix’in 26 Şubat'ta piyasa manipülasyonu ve yatırımcı koruma endişeleri nedeniyle başvurusunu reddetti.

Wilshire Phoenix’in genel müdürü William Herrmann, düzenlenmiş bir Bitcoin ETF'nin perakende yatırımcılara Bitcoin edinlemeleri için daha güvenli bir yol sağlayacağını ve kripto para biriminin SEC'in kararından bağımsız olarak artmaya devam edeceğini savunarak yanıt verdi:

“Birçok perakende yatırımcı zaten bu metaya yatırım yapıyor ve yatırımcı talebi her geçen gün artmaya devam ediyor. ETP'miz, yatırımcılara, oynaklığı da azaltan düzenlenmiş ve şeffaf bir araçla bitcoin edinmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bence Komisyon, bu başvuruyu reddederek halka büyük bir kötülük yaptı. ”

SEC, Bitcoin'e Maruz Kalan Ürünleri Onaylamak İstemiyor

26 Şubat'ta, kripto para birimi topluluğunda konuşma dilinde “Crypto Mom” olarak bilinen SEC komisyonu Hester Peirce, karara yanıt olarak muhalif bir açıklama yaptı.

Komiser, SEC'in kripto para birimi ile ilgili başvurularla ilgili olarak Borsa Yasası'na “benzersiz, yükseltilmiş bir standart uyguladığını” söyleyerek emrin “Bitcoin ile ilgili ürünler” ile ilgili olarak verilen “uzun bir ret emirleri dizisindeki en son” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu nedenle Peirce, SEC'in Bitcoin'e maruz kalmayı teklif eden “herhangi bir ürünü” onaylamak için “isteksiz” olduğu sonucuna varıyor:

“Bu onaylanmama dizisi, bu Komisyonun bitcoin için pazara erişim sağlayacak herhangi bir ürünün listesini onaylamak istemediğini ve hiçbir dosyanın bu Komisyonun bitcoin'e başvurmakta ısrar ettiği sürekli değişen standartları karşılamayacağı sonucuna varmamı sağladı.”

 Herrmann, Peirce’nin iddialarını yineledi: “SEC, Bitcoin ile ilgili [borsada işlem gören ürünler] için Borsa Yasası ile açıkça tutarsız bir test yarattı.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ