Bildiğiniz üzere intikam soğuk yenen bir yemektir - bu durumda yanında Bitcoin bile var.

Mark Zuckerberg Facebook sayesinde dünyadaki en zengin insanlardan biri olmayı başarırken rakipleri, Winklevoss ikizleri, milyarder olmak için bambaşka bir yöntem buldular. 2011’de Zuckerberg’e dava açan ikizler, 65 milyon dolar ödeme almışlardı. Facebook’un kendi değeriyle karşılaştırdığınızda çok küçük ve gülünç kalan bu rakam, ikizlerin servetlerini 1 milyar doları aşmasına yetmişti.

The Telegraph’ta yayınlanan habere göre ikizler, Zuckerberg’den gelen paranın 11 milyon dolarını 2013’te Bitcoin’e yatırdılar. Fortune’un haberine göre ikizler her bir Bitcoin için o zaman 120 dolar ödedi ve ortalama sahip oldukları 91,666 Bitcoinleri o anda üretilmiş tüm Bitcoinlerin %1’ine tekabül ediyordu.

Hızla geçen 5 senede Bitcoin’in değeri ışık hızında bir yükseliş yaşadı. Son duruma göre Bitcoin 11,400 dolar civarlarında seyrediyor. Bu durumda Winklevoss ikizlerinin Bitcoin yatırımından milyar dolar kazanan ilk yatırımcılar olduğu düşünülüyor.

Çalışkan girişimciler olan ikizler bugünlerde prestijli bir kategori olan Bitcoin sahipleri listesinde bulunuyor. Aynı zamanda bu sene başında reddedilmiş ve kendi Bitcoinleri olan ETF’yi de piyasaya sürmek için hâlâ çalışma halindeler. 

Bu sefer gerçek
Daha önce yayınlanan makalelerde Winklevoss ikizlerinin Kasım başında milyarder olduğu iddia edilmişti. Ancak anlaşılıyor ki bu bilgi sahip oldukları Bitcoin miktarına dair o kadar da doğru olmayan bilgilere dayandırılmış. Winklevoss ikizleri 2013’ten önce var olan tüm Bitcoinlerin %1’ine sahiplerdi, Kasım 2017’ye kadar üretilmiş olan Bitcoinlerin değil. Şu an ellerindekini daha tutarlı bir şekilde hesaplayabilmek için yatırdıkları paraya (11 milyon dolar) ve o dönemki Bitcoin fiyatına (120 dolar) bakılarak anlaşılabilir. Böylelikle 120.000 Bitcoin değil, 91,666 Bitcoin’e sahipler demek oluyor.

Tabii ki ikizler sahip oldukları Bitcoin miktarını asla açıklamıyorlar, o yüzden her tahminde ufak da olsa bir sapma payı mevcut. 91,666 Bitcoin’e sahip oldukları varsayımını doğru kabul edersek, şu anda yaklaşık olarak 1.063.000.000 dolarları bulunmakta.

Kimse umursamadı
Kasım başlarında pek çok kripto haber sitesi yanlış hesaba yönelik haberler yayınladı, ama bu durumu ana akım medya hiçbir not düşüp umursamadı. Haberi yakalamaları bir ay kadar sürdü ve tahminleri daha tutarlı olmasına rağmen haberleri çok öne çıkamadı.

İşin matematiği bir kenara, iki Bitcoin yatırımcısının yatırımlarının milyar dolara ulaşmış olması inanılmaz bir durum. İşte tam olarak böyle hikâyeler ana akım medyaya Bitcoin hakkında haber yapma malzemesi veriyor ve ana akım medyayı Bitcoin hakkında haber yapma konusunda ateşliyor.

En zengini olmasalar bile…
Bitcoin’in anonim kalabilen doğası gereği belki de Winklevoss ikizlerinin yatırımının sonunda elde ettikleri kârdan daha fazla kâr etmiş olan yatırımcıların olup olmadığını bilemiyoruz. Satoshi Nakamoto hala hayattaysa ve özel anahtarlara erişebiliyorsa bir milyon Bitcoin’e sahip olduğu ya da 11 milyar doları olduğu düşünülüyor.

Erken dönemde Bitcoin’e yatırım yapan yatırımcıların da milyarder statüsünde olma ihtimali oldukça yüksek. Roger Ver’in 300.000’i aşkın Bitcoin’e sahip olduğu çok büyük bir kesim tarafından tahmin ediliyor. Trace Meyer de milyarder statüsündeki adaylardan sadece biri. Bitcoin değerinin 25 sent olduğu dönemlerde satın alımlar yaptığı biliniyor. Birkaç ay önce, Ver ve Meyer Bitcoin’in yükselişine dair 25.000 Bitcoin’lik bir bahse girişti. İkisinin de çok zengin olduğu gün gibi ortada.

Ünlü ikizler Bitcoin’e iyi gelecek
İkizlerin dünya çapındaki ünü düşünülünce muhtemelen Bitcoin’i, alt koinlerin anlaşılması ve ana akımın Bitcoin’i daha berrak görebilmesi için büyük bir rol oynayacaklar. İş dünyasında, akademide, spor alanında oldukça etkili oldukları ortada. Bu durumu da Bitcoin’in geleceğini etkileyecek kırılmalardan sadece birisi olarak görmek yanlış olmayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ