Winklevoss ikizleri JPMorgan CEO’suna açığa satış yapması için meydan okudu!

Fox Business ile yapılan bir röportajda Tyler ve Cameron Winklevoss, JPMoran CEO’su Jamie Dimon’a eğer uzun vadede Bitcoin’in çöküş yaşayıp batacağını düşünüyorsa açığa satış yapması için meydan okudu. Cameron'ın sözlerinden:

“Jamie Dimon’a Bitcoin konusunda açığa satış yapması için oldukça uzun bir süre fırsat tanıdık. Eğer bir kişi daha bunun bir dolandırıcılık ya da balon olduğunu söylerse hemen gidip paralarınızı ağzınızın olduğu yere tıkın ve ondan sonra da tam aksine bahse girin.”

Jamie Dimon Bitcoin’in gerçekten kötü olduğuna mı inanıyor?
14 Aralık’ta Şikago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) Winklevoss ikizlerinin ABD temelli girişimleri Gemini ile ortaklaşa Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyen ilk büyük seçenek ve finans kurumu oldu. 

Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyen CBOE ve Gemini vakit kaybetmeden büyük ölçekli yatırımcılar, parasını Bitcoin’e yatırmak ya da bozdurmak isteyenlere etkili bir platform oluşturmak için çalışmalara başladılar. Cameron Winklevoss, Dimon’ı açığa satış yapması ve uzun vadede kripto değerlerin yükselişi potansiyelinin tam tersine parasını yatırması konusunda meydan okudu. Tabii eğer kripto değerlerin bir dolandırıcılık ya da balon olduğuna hala inanıyorsa…

Kripto değerler konusunda Blocktower Capital’in kurucularından Ari Paul gibi tanınmış birçok analist ve uzman, Jamie Dimon’ın Bitcoin’i bir sahtekarlık ya da para aklama aracı olarak gördüğünü düşünmüyor. Bundan ziyade Paul, Dimon’ın, Bitcoin’i pek çok insandan daha iyi anladığını ve kasten saptırma yaratacak açıklamalarda bulunduğunu çünkü Bitcoin’i global kıyı ötesi bankacılık endüstrisinde kendi varlıklarına karşı bir tehdit olarak gördüğünü düşünüyor.

Paul’ün açıklamasına göre:

“Finans sektöründe çoğu önde gelen kişi durumun tam olarak ne olduğunu anlayamıyor. Ama Jamie Dimon bir istisna. Dört sene kadar önce onunla kripto paralar hakkında konuşan insanları tanıyorum. Durumu görüyor ve anlıyor. Muhtemelen benden çok daha iyi bir şekilde. Ve bunu JPMorgan’a rakip yeni bir marka olarak görüyor. JPMorgan’ın müşterilerinden birikimlerini güvenli bir şekilde saklamak için yüksek komisyonlar aldığını ve Bitcoin’in onlara alternatif olarak bunu çok daha iyi ve başarılı yaptığının farkında.”

Dimon’ın geçmişte Bitcoin’i eleştirmesinin ve yargılarda bulunmasının nedeni Bitcoin’deki yapısal, teknik ve kavramsal eksikliklerdendi. Ancak Bitcoin’i JPMorgan’ın kıyı ötesi bankacılık operasyonlarına bir rakip olarak görmesi de pek çok şey söylemekte.

JPMorgan gibi büyük bankaların kripto değerler piyasasının ve Bitcoin’in gelişimi karşısında kendilerini tehdit altında hissetmeleri Bitcoin’in uzun vadeli yükselişi için oldukça pozitif ve iyimser bakılması gereken bir işaret.

Tyler Winklevoss, Dimon’ı bireysel olarak Bitcoin’e karşı bahse davet ediyor
Cameron’ın sözlerine ek olarak Tyler Winklevoss daha da ileriye giderek Dimon’u Bitcoin karşısında bir bahse davet etti.

“Jamie Dimon’ı teşvik ediyoruz. Jamie Dimon gelsin ve bireysel olarak Bitcoin’e karşı yatırımını ortaya koysun, JPMorgan’ın bilanço tablosunu da yanına alsın. Ondan sonra neler olacağını hep birlikte görelim.”

İkizlerden gelen bu -haklı olarak :)- cüretkar çıkıştan sonra ise Jamie Dimon'ın ne söyleyeceği daha da bir merak konusu olmaya başladı. Beklemedeyiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ