Geçtiğimiz hafta görevinden ayrılan Wirecard Genel Müdürü Markus Braun, Pazartesi akşamı polis tarafından gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Wirecard CEO

Geçtiğimiz hafta görevinden ayrılan Wirecard Genel Müdürü Markus Braun, Pazartesi akşamı polis tarafından gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Braun, Wirecard’ın potansiyel yatırımcılara daha güçlü görünmesini sağlamak için şirketin bilançosunu ve satışlarını yüksek gösteren sahte işlemler yapmak suçlamasıyla Münih’te gözaltına alınmıştı. Olay, Pazartesi günü Wirecard’ın iki Asya bankasında olduğu belirtilen 1.9 milyar euroluk varlığının söz konusu banka hesaplarında olmadığının anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

Almanya merkezli Wirecard’ın yaşanan bu gelişmelerden finansal olarak ciddi anlamda olumsuz etkilendiği ve şirkette şu sıralar acil durum toplantılarının yapılmakta olduğu belirtiliyor. 

Şirket geçen hafta Cuma günü yaptığı açıklamada, Wirecard CEO'su Markus Braun'un derhal yürürlüğe girmesinden istifa ettiğini açıkladı.

Alman ödeme işlemcisi, Braun’un istifasının denetim kuruluyla karşılıklı rızada olduğunu söyledi. Wirecard artık James H. Freis'i geçici CEO olarak atadı. Freis dün şirketin yönetim kuruluna katıldı.

Braun’un istifası, Wirecard'ın denetçi EY'sinin güven hesaplarında 1,9 milyar avro (2 milyar doların üzerinde) nakit bakiyesi için kanıt bulamadığını açıklamasından sadece bir gün sonra gerçekleşti. Wirecard, “sahte” dengeler “denetçiyi aldatmak için” üçüncü bir tarafça sağlanmış olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ