QuadrigaCX'in kurucu ortağı olan Sifu, diğer adıyla Michael Patryn, artık DeFi protokolü Harikalar Diyarı'nın hazine yöneticisi değil.

QuadrigaCX'in kurucu ortağı olan Sifu, diğer adıyla Michael Patryn, artık DeFi protokolü Harikalar Diyarı'nın hazine yöneticisi değil. DeFi protokolü topluluğu Wonderland, Sifu'yu hazine yöneticisi olarak görevden aldı. Hareket, Sifu'nun başarısız Kanadalı kripto borsası QuadrigaCX'in hükümlü kurucu ortağı Michael Patryn olduğunun ortaya çıkmasından iki gün sonra geldi.

Wonderland DAO, 27 Ocak'ta Sifu'yu koltuğundan etmek için bir oylama başlattı ve 29 Ocak'ta çoğunluk ile geçti. Oylamaya 64.000'den fazla token ile TIME token sahipleri katıldı. (Bir token genellikle bir oy işlevi görür). TIME tokenlerinin yaklaşık %88'i Sifu'nun değiştirilmesi gerektiğine oy verdi. TIME, Harikalar Diyarı'nın yerel tokenidir.

Sifu'nun Patryn olduğu ifşası, Perşembe günü Twitter'da Zach tarafından geçen bir kripto dedektif tarafından yapıldı. Zach, Wonderland'in diğer kurucu ortağı Daniele Sestagalli ile yaptığı konuşmayı, Sifu'nun Patryn olduğunu söyleyerek yayınladı.

O sırada Sestagalli, The Block'a Sifu'nun Patryn olduğunu bir ay önce öğrendiğini söyledi. Sestagalli ve Sifu, Wonderland'i geçen yılın Eylül ayında başlattı.

Wonderland, çoğunlukla Avalanche tabanlı bir DeFi protokolüdür. Bu, kullanıcıların indirimli OHM tokenleri karşılığında Olympus hazinesine token yatırmasına veya satmasına izin veren merkezi olmayan bir rezerv para birimi protokolü olan Olympus DAO'nun bir çatalıdır. Harikalar Diyarı hızla Olympus'un ünlü bir çatalı haline geldi. Web sitesine göre, Wonderland'in mevcut hazine bakiyesi 735 milyon doların üzerinde.

Sestagalli, Sifu'yu geçmişine göre yargılamamaya karar verdiğini söyledi. Sifu/ Patryn, hapiste zaman geçiren hüküm giymiş bir mali suçludur. Ayrıca 2005'te kredi ve banka kartı dolandırıcılığı ve 2007'de hırsızlık, büyük hırsızlık ve bilgisayar dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan da suçlu bulundu. 2013'te QuadrigaCX'i Hindistan'a yaptığı bir geziden sonra 2018'de beklenmedik ve gizemli bir şekilde vefat eden Gerald Cotten ile birlikte kurdu. Cotten'ın ölümü, borsanın büyük ölçüde varlıklardan yoksun olduğu tespit edildiğinden 76.000 yatırımcı için 130 milyon doların üzerinde zarara neden oldu.

Harikalar Diyarı İçin Sonraki Adımlar Nelerdir?

Sifu'nun Harikalar Diyarı'nın hazine yöneticisi olarak görevden alınmasına yönelik oylama sona erdiğine göre, proje Harikalar Diyarı'nın kapatılıp kapatılmayacağı konusunda başka bir anket düzenliyor.

Wonderland, Cuma günkü bir forum gönderisinde, "Sorumluluk, her wMEMO sarılmış harika anılar tokeni sahibine, hazineden hak ettikleri fonları geri vermek ve OHM Çatal deneyinin kapandığını ilan etmek anlamına gelecektir. Bunun ilerlemenin en temiz yolu olacağına kuvvetle inanıyoruz," dedi.

Yeni oylama bugün açıldı ve 48 saat sürecek. Harikalar Diyarı topluluğu, kapatma önerisine karşı oy verirse, DAO hazinenin kontrolünü vermek için yeni bir varlık belirleyecektir. Ancak bu kolay bir iş olmadığı için DAO, topluluğun beş gün içinde bir karşı teklif sunmasını ve çoklu imzayı devralmaya ve projeyi üstlenmeye istekli ilgili kişilere tavsiyede bulunmasını bekliyor.

Ama karşı bir teklif yapılmazsa Harikalar Diyarı hazineyi çözecek. "Kullanıcıların fonlarına bir şey olmasını istemiyoruz ve tüm hazineyi yapılandırılmamış bir değişime devretmek konusunda kendimize güvenmiyoruz" dedi.

Harikalar Diyarı, hazineyi çözmenin en iyi çözüm olduğuna inanıyor. Bu amaçla, topluluğun fonlarını geri talep etmesi için şimdiden bir kullanıcı arayüzü hazırlıyor. Harikalar Diyarı topluluğu hazineyi geri istiyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar, toplam 53.000 tokene sahip TIME token sahipleri “evet” oyu verdi ve toplam 33.000 tokene sahip olanlar “hayır” oyu verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ