Bu yazımızda Worldcoin (WLD) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle WLD Coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Worldcoin (WLD) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla WLD Coin

Bu yazımızda Worldcoin (WLD) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle WLD Coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin, yapay zeka çağında sybil saldırılarına karşı koymayı amaçlayan bir dijital kimlik protokolüdür.

Worldcoin projesi aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır:

  • Dünya Kimliği: İris biyometrisi aracılığıyla oluşturulan dijital bir kimlik. Kullanıcılar uygulamalarda kimlik doğrulaması yapmak için "Worldcoin ile oturum aç" seçeneğini kullanabilir.
  • Dünya Uygulaması: Küresel olarak ödeme, satın alma ve transfer sağlayan bir dijital varlık cüzdanı.

WLD kendi yerel token'ıdır ve mevcut kullanım durumları şunları içerir:

Yönetişim: Topluluk, token'ın faydasını belirleyecektir.

24 Temmuz 2023 itibarıyla WLD'nin toplam token arzı 10.000.000.000'dur. Mevcut dolaşımdaki arz 104.500.944'tür (toplam token arzının %1,05'i).

OpenAI başkanı Sam Altman'ın öncülük ettiği iddialı kripto para birimi ve dijital kimlik projesi Worldcoin, yıllar süren geliştirme sürecinin ardından Pazartesi günü piyasaya sürüldü ve kullanıcıların gözlerini tarayarak kimliklerini doğrulamayı vaat etti. Bu atılım, yapay zekadaki son gelişmelerin ortaya çıkardığı en acil sorunlardan birini potansiyel olarak çözebilir ve insan ve algoritmik yaratımları ayırt etmeyi zorlaştırabilir.

Benzersiz Dijital Kimlik

Worldcoin projesinin merkezinde, kullanıcıların şahsen kullanması gereken bir göz tarama "küresi" bulunmaktadır. Bu küre kullanıcılara benzersiz bir dijital kimlik vererek onların bot değil gerçek insan olduklarını doğrulamaktadır.

Kripto Para ve Uygulama Entegrasyonu

Kullanıcılar kimliklerini doğruladıktan sonra, Worldcoin adlı bir kripto para birimine erişim kazanırlar. Ayrıca, para birimine eşlik eden bir uygulama, kullanıcıların ödeme yapmasına, dijital varlıkları satın almasına ve aktarmasına olanak tanır.

Genişleyen Operasyonlar

Beta aşamasında 2 milyondan fazla kullanıcı toplayan Worldcoin, 20 ülkedeki 35 şehirde göz tarama operasyonlarını artırmaya hazırlanıyor.

Ticaret Kullanılabilirliği

Worldcoin kripto para birimi jetonu, uygun beta katılımcılarına zaten verildi ve artık takas edilebilir. Özellikle, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance de dahil olmak üzere birçok borsa jetonu listeledi veya bunu yapma niyetlerini ifade etti.

Gizlilik Öncelikli Yaklaşım

Worldcoin'in Altman ile birlikte kurucu ortağı olan Alex Blania, yapay zeka çağında bir kişinin gerçekliğini kanıtlama ihtiyacının "artık ciddi bir tartışma konusu olmadığını" vurguladı. Worldcoin, bu kritik endişeyi ele almak için "gizlilik öncelikli, merkezi olmayan ve maksimum düzeyde kapsayıcı" bir yöntem oluşturmayı amaçlamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ