Bu yazımızda sizlere Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir? Ayrıntılı WBTC Kılavuzu

Bu yazımızda sizlere Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), Ethereum blok zincirinde Bitcoin'in 1: 1 temsili olarak hareket etmek üzere tasarlanmış bir ERC20 tokenıdır.

Wrapped Bitcoin, Bitcoin likiditesinin Ethereum tabanlı merkezi olmayan uygulamalarla (dapps) ve merkezi olmayan borsalarla entegre edilmesi gibi Bitcoin kripto para biriminin tokenleştirilmesinden kaynaklanabilecek faydaları yakalamayı amaçlamaktadır.

Wrapped Bitcoin aynı zamanda bir DeFi (merkezi olmayan finans) projesi olarak da düşünülebilir, çünkü Bitcoin'in Ethereum blok zincirindeki likiditesini yakalamak, borç verme, merkezi olmayan borsalar, ödemeler ve daha fazlası gibi alanlarda çalışan Ethereum tabanlı DeFi uygulamalarının daha geniş bir şekilde benimsenmesini kolaylaştırabilir. .

Wrapped Bitcoin Avantajları

Varlık tokenlaştırma, aşağıdakiler gibi bir dizi avantaj sağlayabilir:

Artan işlem hızları - tokenize edilen varlıklar hızlı işlem yürütmeden yararlanabilir. Örneğin, Transfer ortamı olarak Ethereum blok zincirini kullanan Wrapped Bitcoin ile yürütülen bir işlem, Ethereum blok zincirinde Bitcoin blok zincirinden daha hızlı yürütülür.

Kullanılabilirlik - Wrapped Bitcoin, ekosistemdeki çok sayıda borsa, dapps ve cüzdan sağlayıcısı tarafından benimsenmesini gören bir standart olan ERC20 teknik standardını karşılayan bir token. Bu, ERC20 teknik standardını destekleyen ürün ve hizmetlerin keyfini çıkarabildiği için, Wrapped Bitcoin'e ek kullanılabilirlik sağlar.

Daha fazla likidite - ERC20 token ticareti veya dapps ile etkileşim söz konusu olduğunda tercih edilen dijital varlık Ethereum'dur. Bununla birlikte, Bitcoin, Ethereum'dan önemli ölçüde daha fazla likiditeye sahiptir, bu nedenle, Wrapped Bitcoin gibi Ethereum blok zincirine tokenize edilmiş bir Bitcoin eklemek, ERC20 tokenları ticareti yaparken veya dapps ile etkileşimde bulunurken daha fazla likidite sağlamak için bir fırsat olarak hizmet eder.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Modeli

Wrapped Bitcoin ile, bir birim WBTC, eşdeğer bir Bitcoin birimi ile desteklenir. Dijital bir varlığı destekleme süreci, çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir, örneğin: algoritmik olarak veya merkezi bir şekilde.

Algoritmik - bu yöntemle, tokenın arz ve talebini kontrol etmek için akıllı sözleşmeler kullanılır, böylece fiyatı dijital jetonu destekleyen varlıkla uyumlu tutulabilir.

Merkezileştirilmiş - merkezi modelle, tokenı destekleyen varlık, merkezi bir organizasyonda saklanır. Kuruluş, tokenı destekleyen varlıkların sayısına eşit olan tokenları basar veya dağıtır; kuruluş ayrıca, kuruluşun aslında dolaşımda basılan tokenları destekleyen eşdeğer sayıda varlığa sahip olduğunu göstermek için rezerv kanıtı yayınlar. Bu modelin örnekleri şunları içerir: Tether ve USD Coin (USDC).

Wrapped Bitcoin, merkezi modelin bir varyantını benimsemiştir. Wrapped Bitcoin modeliyle, bir varlığın ve altta yatan tokenlerin bakımının sorumluluğunu üstlenmek için bir kuruluşa güvenmek yerine, bakım, her biri ağda farklı roller üstlenen bir varlık konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilir.

Ağ Rolleri

Bu varlıklar konsorsiyumunun ağ üzerinde oynaması gereken roller aşağıdaki alt bölümlere ayrılabilir:

Sorumlu - bu, varlıkları (hem WBTC hem de BTC) elinde tutacak kuruluş veya taraftır. Sorumlu, Wrapped bitcoinleri bir para basma işlemi yoluyla bitcoin ile takas etmekten ve ayrıca bir yazma işlemiyle yapılan depolanmış sarılmış bitcoin karşılığında bitcoinleri kullanmaktan sorumlu olacaktır. Saklama görevlisinin rolü, dijital varlıklar için bir saklama çözümleri sağlayıcısı olan BitGo tarafından oynanacak.

Wrapped Bitcoin'in katılımcı koruyucularından, tüccarları desteklemek için havuzlanmış bir cüzdana sahip olmaları bekleniyor. M-cüzdan, beyaz listeye alınmış zincir üzerindeki satıcı adreslerine para göndermek için kullanılacaktır. M-cüzdan ayrıca, cüzdanın anahtarları saklama görevlisi tarafından kontrol edilecek şekilde çoklu imzalı bir kurulumla yapılandırılacaktır.

Wrapped Bitcoin kullanıcıları, ağdaki tüccarlar aracılığıyla daha fazla token alabilir. Bireyler, Ethereum ekosistemindeki diğer ERC20 tokenleri gibi Wrapped Bitcoin'i kullanabilir.

Ücretler

Wrapped Bitcoin'in ücret modeli, kullanıcılar arasında WBTC transferlerinin ağ ücretlerinden başka bir maliyeti olmayacak şekildedir. Bu ağ ücreti aşağıdaki üç kategoriye ayrılabilir:

Saklama ücretleri - bu ücret, bir tüccar, Wrapped Bitcoin tokenlerinin basımını veya yakmasını başlattığında, emanetçi tarafından alınacaktır.

Satıcı ücretleri - bu ücret, kullanıcı Wrapped Bitcoin tokenları için bitcoin takas etmek istediğinde veya Wrapped Bitcoin tokenlarını bitcoin ile değiştirmek istediğinde satıcı tarafından alınır.

Yan zincir işlem ücretleri - bu ücret, öncelikle yan zincir ağındaki spam işlemlerini önlemeyi amaçlamaktadır. Yan zincir işlem ücretleri, yan zincirde düğümleri çalıştıran tüm varlıklar arasında eşit olarak paylaşılacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ