WSJ: SEC, kripto para soruşturmasını başlattı

Wall Street Journal, 28 Şubat Pazar günü yayınlanan habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Mübadele Komisyonu (SEC) kripto para ticareti hakkında bir araştırma başlattı. Açıklanmayan kaynaklar, düzenleyici kurumun Birleşik Devletler'in kripto para pazarında faaliyet gösteren danışmanlara ve teknoloji şirketlerine halen bilinmeyen sayıda celp ve bilgi talebi olduğunu WSJ'ye açıkladı.

ABD menkul kıymetler düzenleyici kurumlarından en üst düzeydeki mahkeme celbi arasında, halka arzlarla aynı titiz incelemeye girmeyen ICO'ların satış ve satış öncesi yapıları ile ilgili talepler var. Artan baskı, SEC'den önceki soruları izliyor ve bu, birçok token satışı ve ICO'ların menkul kıymet yasalarını ihlal edebileceğini gözlenmiş durumda.

Bu ayın başlarında SEC Başkanı Jay Clayton, kripto para birimlerine ve Blockchain teknolojisine yapılan yatırım ilanı sonrasında artan hisse senedi değerinin "algılanan vaadinden yararlanmak" isteyen şirketler hakkında daha fazla inceleme sözü verdi. SEC, kriptokrasi ve kripto ticaretiyle olan belirsiz ilişkiler nedeniyle bazılarının faaliyetlerini askıya alarak yakın geçmişte birkaç şirketi gözetledi.

ABD federal ajansları devlet düzeyinde kripto ticaretinden şüphelenirken, kripto para birimleri üzerindeki bazı denetimlerin rahatlamasına yönelik yasalar oylandı ve kabul edildi.

Wyoming eyaleti, şartların kısa bir listesini yerine getirirse menkul kıymetler düzenlemelerinden tamamen etkilenen bir yasa çıkararak kriptopara yönetmeliğine özellikle hoşnutsuz bir yaklaşım benimsiyor. Wyoming, bu ayın başlarında, eğer geçerse, kripto para birimlerini mülkiyet vergilerinden muaf tutacak ve ABD vergi kanunları uyarınca mevcut statüsüne istinaden bir fatura da sunacak.

Arizona eyalet senatosu, devlet vergileri ve lisans ücretlerini ödemek için kullanılmak üzere kripto para birimleri veren bir tasarıyı onayladı. Arizona Temsilciler Meclisi'ni geçerse, hükümete yapılan ödemelerde kripto para birimlerini kabul eden ilk devlet olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ