Yabancı borsalarda işlem yapmak

Herkese merhabalar arkadaşlar, bugün Türk borsalarında fiyatlar yüksek iken yabancı borsalarda düşük olmasını avantaj olarak kullanmamız için yabancı borsalarda işlem yapmaktan bahsedeceğim. İlk olarak “Neden yabancı borsaları kullanmamız gereksin ki ?” sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Bugün Türkiye merkezli borsalarda işlem yapmak istediğinizde kimliğinizi , hatta bazı siteler için dilekçe yazmanız bile gerekebiliyor. Öte yandan şu an çok fazla yerli borsa alternatifi olmadığı için fiyatlar yabancı borsalardan iki bin liraya yakın fazla fiyat farkı gösterebiliyor ve üstüne üstlük bunun dışında yapılan komisyon oranları eklendiğinde iş gerçekten alıcı için zorlayıcı olabiliyor.

Kullanıcı bunları gördüğü zaman yabancı borsa fikrini daha fazla kabullenebiliyor, şu an bilindik çoğu yabancı borsa yerli borsaların aksine yapılan kimlik doğrulamalarını dakikalar içerisinde onaylayabiliyor ve bazı borsalar ise kimlik doğrulaması istemeden günlük belli miktarda işlem yapmanıza olanak sağlıyor ama bu ne kadar güvenilir olur orası tartışmaya açık bir konu. Yerli borsalarda ağırlıklı olarak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) işlemleri yapılabilirken yabancı borsalarda neredeyse gördüğümüz tüm Altcoinlerin ticareti yapılabiliyor.

Fakat tüm bunların rehavetine kapılmadan işlem yapmak istediğiniz yabancı borsaları detaylıca araştırın, sizin istediğiniz koinlerin ticaretini yapıp yapmadığını ve kimlik doğrulaması isteyip istemediğini kontrol edin, her şeyden önce güvenliğinizin geldiğini unutmayın.

Seçtiğiniz borsa ticareti ve hacmiyle bilindik bir borsa veya komisyon oranı çok düşük bir borsa olabilir fakat kimlik doğrulaması olup olmadığını araştırmadan işlem yaparsanız ve sistem kimlik doğrulamasını zorunlu tutuyorsa bu doğrulamayı yapmadığınız süre zarfınca yatırdığınız para sistem tarafından işlem yapmaya kapalı tutulacaktır. Birkaç kez şahit olduğum olay ise bazı yabancı borsalar artık güncel kimlikleri (çipli kimlik) ve pasaportları kabul ediyor yani eski PVC kaplı kimlikler ile doğrulama yapamayabilirsiniz. Yazıyı sonlandırmadan önce yeni başlayacak olan arkadaşlarımız için birkaç yabancı borsa önermek istiyorum ; BitfinexBittrexBitstampPoloniex.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ