Blockchain protokolü NEAR, JavaScript Yazılım Geliştirme Kitinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Yakın Protokol Faaliyetlerini Genişletiyor

Blockchain protokolü NEAR, JavaScript Yazılım Geliştirme Kitinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu şekilde, NEAR JS SDK, JavaScript geliştiricilerinin ağa bağlanmasına izin verecektir.

Bu, ikinci bir dilde programlama yapmak zorunda kalmadan mümkün olacaktır. Çoğu DApp şu anda Solidity ve Rust kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştiricilerin, Ethereum ve diğer blok zincirler üzerinde akıllı bir sözleşme oluşturmak için bu dilleri öğrenmesi gerekiyor.

Ancak, NEAR ile bu gerekli olmayacaktır. Ne de olsa JavaScript geliştiricileri bu dille akıllı sözleşmeler oluşturabilir.

"Geliştiricilerin yeni bir dili anlamak için zaman harcamasına gerek yok ve geliştirmeye daha fazla zaman ayırabilirler. Milyonlarca geliştirici JavaScript'te nasıl programlanacağını zaten biliyor," dedi NEAR kurucusu Illia Polosukhin.

NEAR'da JavaScript

Polosukhin'e göre JavaScript geliştiricilerinin NEAR'da yeni uygulamalar oluşturmasına izin vermek kritik önem taşıyor. "NEAR ile etkileşime giren bir milyar kullanıcı vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım."

Kullanılabilirlik, Web3.0'ın benimsenmesini engelleyen ana zorluklardan biri olmaya devam ediyor. Web3'e katılmak için geliştiricilerin, kullanıcı odaklı ürünler oluşturmak için mümkün olduğunca basit bir ortama ihtiyaçları vardır.

Parçalanmış bir ağ gibi, protokol de kullanıcıların taleplerine göre dinamik olarak ayarlanacak şekilde oluşturulmuştur. Mekanizma, geliştiricilerin DApp kullanımları arttıkça yeni ağlara geçiş stresinden kurtarıyor.

Böylece parçalanmış bir ağ olması, ağın güvenliğini korurken işlemlerin daha hızlı ve daha fazla miktarda işlenmesini sağlar. Ayrıca NEAR, geliştiricilerin öğrenmelerine ve tercih ettikleri programa göre ağ üzerinde oluşturmaya başlamalarına yardımcı olacak kurslar ve araçlar sunar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ