Ethereum, iş kanıtından hisse kanıtına geçiyor ve birleşmenin bu yıl içinde tüm endüstri için belirleyici bir anda gerçekleşmesi bekleniyor.

Ethereum, iş kanıtından hisse kanıtına geçiyor ve birleşmenin bu yıl içinde tüm endüstri için belirleyici bir anda gerçekleşmesi bekleniyor.

Enerji tüketimini yüzde 99 azaltacağı ve işlem maliyetlerini düşüreceği için Ethereum için harika olacak olsa da, tüm endüstri için büyük riskler de getiriyor.

Bu yıl Ethereum, iş kanıtı konsensüs mekanizmasından, dünyanın en büyük altcoini için en önemli gelişme ve günümüzün kripto para uygulamalarının çoğu için temel ağ olan hisse kanıtına geçecek. Ve bu yükseltme Ethereum'u hemen hemen her yönden daha iyi bir şekilde değiştirecek olsa da, bir konsensüs mekanizmasından diğerine birleşme, yanlış gidebilecek ve muhtemelen birçok şeyle birlikte tüm kripto ekosistemi için bir başarı ya da kırılma anı olduğunu kanıtlayabilir. İki trilyon dolarlık bir endüstriyi yok etmek.

Messari'de bir analist olan Chase Devens, birleşmenin ne kadar anıtsal olduğunu belirterek, "Blockchain ağlarının tarihinde, Ethereum'un iş kanıtından hisse kanıtına geçiş ölçeğinde hiçbir zaman bir değişiklik olmadı."

Esasen birleşme, madencileri Ethereum'da işlem doğrulayıcıları olarak staker'larla değiştirecek. Madenciler işlemleri doğrulamak için güçlü bilgisayarlar kullanırken, bahisçiler ileri teknoloji dizüstü bilgisayarlar kullanabilir, ancak madencilerin aksine kendi Ether'lerini riske atmaları gerekir.

Kanıt kanıtına geçmek, Ethereum'u yeni nesil bir blok zinciri ağı yapacak. Birincisi, enerji tüketimini yüzde 99'a kadar azaltacak ve iklim koruma çabalarının ciddi olduğu bir çağda bu, ağ için büyük bir kuyruk rüzgarı olabilir. Araştırmacılara göre, Ethereum, orta ölçekli bir ülke kadar enerji tükettiği mevcut durumunun aksine, yaklaşık 2.000 kişilik küçük bir kasaba ile aynı olan yaklaşık 2.62 megavat tüketecek.

Çatallardan %51 Saldırılarına ,İşte Birleşmenin Riskleri

Ethereum'un PoS'a geçişi için en büyük risk kuşkusuz madencilerdir. Birleştirme, onları gereksiz kılmak için ayarlanmış bir olaydır ve bu gelişmeyi nasıl aldıkları herkesin tahminidir. Geçmişte, Ethereum madencileri, yalnızca PoS'a dönüşü engellemek için bir araya geldi ve ağda yüzde 51'lik bir saldırı düzenlemekle tehdit etti.

 

Vitalik, Madenciler Savaşırken %51 Saldırısını Önlemek İçin Ethereum 2.0'ı Hızlandıracak

Bu madenciler, gereksiz hale gelme riski altında, Ethereum'u çatallamaya karar verebilir. Bunu, Ethereum'un şu anda kullandığı çalışma kanıtı yazılımını desteklemeye devam etmeyi seçerek yapacaklardı. Bu, biri geliştiriciler tarafından desteklenen PoS ve diğeri madenciler tarafından desteklenen PoW olmak üzere iki zincir oluşturacaktır. Böyle bir gelişmenin ortaya çıkarabileceği kafa karışıklığı felaket olur.

Böyle bir senaryo göründüğünden daha olasıdır. Birincisi, birleştirme basit bir konsensüs mekanizması değişikliği olmayacak ve geçişin tamamlanması biraz zaman alacak.

Bir madencilik sağlayıcısı olan BIT Mining'in başkan yardımcısı Danni Zheng, Bloomberg'e şunları söyledi: "Geçişten sonra POW ve POS'un bir süre birlikte var olacağına inanıyoruz."

Böyle bir durumda, çoğu teknik olmayan Ether sahipleri, ETH'lerinin hangi zincirde olduğu konusunda kaybolacaklar. Borsalar ve cüzdanlar da kaosa sürüklenebilir ve birçoğunun karışıklığı önlemek için birleşmeden günler önce ETH işlemlerini durdurması öngörülmektedir.

Kaos, artık her birinin kullanıcılarını barındırmak için çok daha fazla iş yapmak zorunda kalacak olan uygulama geliştiricilerine de yayılacak. Bu, birçoğunun Solana ve Cardano gibi rakip blok zinciri ağlarına karşı Ethereum'u tamamen terk etmeyi seçtiğini görebilir.

Dapper Labs, böyle bir hamleyi tartanlardan biri. Ethereum'daki en popüler merkezi olmayan uygulamalardan (dApp'ler) biri olan CryptoKitties'in yapımcısı olan şirket, tam zamanlı olarak Flow blok zinciri ağına dönmeyi düşünüyor.

Dapper Labs'ın baş teknoloji sorumlusu Dieter Shirley, Bloomberg'e “çekişmeli bir çatal, muhtemelen Ethereum ekosisteminden ayrılmamızı hızlandıracak” dedi.

Çatal, bazı madencilerin birleşmeden haberi bile olmadığı için ortaya çıkabilir. Birleşmeye öncülük eden lider bir Ethereum geliştiricisi olan Tim Beiko, madencilerin ve geliştiricilerin o kadar yakın olmadığını ve ikisi arasındaki iletişimin az ve uzak olduğunu gözlemledi. Kaos eklemek için, birçok madenci madencilik havuzlarını kullanıyor ve bu havuzların çıkarlarına en iyi şekilde Ethereum'u iş kanıtı üzerinde tutmakla hizmet ediyor.

Beiko, “Bunun olduğunu bile bilmeyen ve bu 3.000 dolarlık madenciyi satın alan ve üç ay sonra çalışmayı durduran insanlar hakkında daha fazla endişeliyim. Bugün madenciliğe başlamak kötü bir fikir olur.”

Ve sonra güvenlik sorunu var. Madenciler birleşmenin geleceğini öğrendiklerinde, Ethereum'u tamamen terk etmeye ve benzer donanımları kullanan Dogecoin ve Ravencoin gibi diğer zincirlerde madenciliğe başlamaya karar verebilirler. Ethereum'daki hash oranındaki ani bir düşüş, ağı saldırılara maruz bırakabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ