Yan Zincirler : Neden araştırmacılar bulmacanın parçasını çözdüklerini düşünüyorlar?

Her gün yeni bir blok zinciri doğuyor. Bitcoin yıllarca monopol blokçuydu, fakat şimdi yüzlerce blok var. Sorun, başka bir blok zincirde sunulan özellikleri kullanmak istiyorsanız, o blok zinciri için tokenleri satın almanız gerekir.

Ancak hepsi yakında değişebilir. Yan zincirler adı verilen gelişmekte olan bir teknoloji, blok zincirler arasındaki tokenleri taşımayı kolaylaştırmayı ve sonuç olarak bankaların eski finansal sistemlerine köprüler kurmanın da dahil olduğu olasılıkların dünyasına kapıları açmayı vaat ediyor.

Ekim 2017'de Edinburgh Üniversitesinde profesör ve blok zincir araştırma ve geliştirme şirketi IOHK'de bilim adamı olan Aggelos Kiayias; Andrew Miller, Urbana-Champaign'de Illinois Üniversitesinde profesör; ve Atina Üniversitesi'nden araştırmacı Dionysis Zindros, üç yıl eksik olan yan zincir adlı bulmacanın kritik bir parçasını ortaya koyan "Etkileşimsiz İş Provaları Kanıtı" nı (NiPoPoW) yayınladı. Bu da şu anki noktaya nasıl geldiklerinin hikayesi.

Ancak önce, yan zincir tam olarak nedir?

Aynı sanal para, Farklı blok zinciri

Bir yan zincir, tokenlerinizi bir blok zincirden diğerine aktarmasına, onları diğer blok zincirde kullanmanıza ve daha sonra üçüncü bir işleme ihtiyaç duymadan geri götürmenize olanak tanıyan bir teknolojidir.

Geçmişte, ana blok zinciri genellikle Bitcoin olmuştur, ancak bir ana zincir herhangi bir blok zinciri olabilir. Ayrıca, bir simge başka bir blok zincirine taşındığında, aynı değeri muhafaza etmesi gerekir. Başka bir deyişle, Ethereum yan zincirindeki bitcoin değerini koruyacak.

Yan zincirlerin en büyük avantajı, kullanıcıların bir dizi yeni hizmete erişmesine izin vermeleri. Örneğin gizlilik özelliklerinden, daha hızlı işlem hızından ve akıllı sözleşmelerden faydalanmak için bitcoin'inizi başka bir blok zincirine taşıyabilirsiniz.

Yan zincirlerin de başka kullanımları var. Bir yan zincir, bir protokolü yükseltmek için daha güvenli bir yol sunabilir veya bir güvenlik zinciri türü olarak hizmet edebilir; böylece bir yan zincirde felaket durumunda ana zincirin etkilenmeyeceği garanti edilir. Zindros, teknolojinin nasıl çalıştığını açıklayan bir video ile "Bu bir tür sorumluluk" dedi.

Son olarak, bankalar kendi özel blok ağları ağlarını kuracak olsaydı yan zincirler, kullanıcıların hisse senedi, tahvil ve diğer varlıkları çıkarma ve takip etmelerine olanak sağlayarak bu ağlarla iletişim kurabilir.

Erken Konuşmalar

Yan zincirler hakkındaki erken diyalog, Bitcoin Çekirdek geliştiricilerinin Bitcoin protokolünü güvenle yükseltme yollarını düşündüğü 2012 yılında Bitcoin sohbet odalarında ilk kez yer aldı.

Bir fikir, kullanıcıların yeni bir müşteriyi test etmek için "bitcoin" i ayrı bir blok zincire götürebildiği "birinci yol" için yapıldı; Ancak, bu varlıklar taşındıktan sonra ana zincire geri taşınamazlar.

Şimdilerde blok zincir geliştirme şirketi Blockstream'ın CEO'su olan Adam Back, Bitcoin Dergisi ile yaptığı röportajda "Bunu yaygın değişiklikler yapmak için kullanılabilecek bir yazılım mühendisliği aracı olarak düşünüyorum" dedi. "Bitcoin'in yeni bir sürümünü yapacağız, bir yıl içinde hazır olacağını düşünüyoruz, ancak bu arada siz de erken seçip test edebilirsiniz."

Bitcoin çekirdek geliştiricisi Greg Maxwell, Bitcoin IRC kanalında ertesi yıl bir sonraki aşamada bazen değerin alternatif zincire aktarılacağı ve daha sonra Bitcoin'e aktarılacağı "ikinci yol" önerdiğini belirtti.

O zamanlar ikinci yol bir sorunun giderek artan bir endişesi vardı. Litecoin ve Namecoin gibi alternatif paralar giderek popüler hale geliyordu. Korku şu ki bu "altcoinler" bitcoinin değerini düşürecekti. Bitcoin Core geliştiricileri, bitcoin'i bir yedek para birimi olarak tutmak ve yeni özellikleri yan zincirlere çekmek mantıklıydı. Bu şekilde "eğer farklı bir özellik kullanmak isterseniz, spekülatif bir varlık satın almak zorunda kalmazsınız" dedi.

Yan zincir kavramını gerçeğe dönüştürmek için, Maxwell ve birkaç Bitcoin Çekirdek geliştiricisi ile birlikte, 2014 yılında Blockstream adlı bir grup geliştirdi.

Yan Zincirler Nasıl Çalışır?

Yan zincirlerin önemli bir bileşeni, onaylayıcıların bir zincir üzerinde kilitlendiğini gösteren basitleştirilmiş bir ödeme doğrulama (SPV) kanıtıdır, böylelikle doğrulayıcılar alternatif zincirde eşdeğer bir değeri güvenli bir şekilde açabilir. Ancak yan zincirlerin çalışması için, bir basit ödeme doğrulaması kanıtı madenci yeni madeni paralarla ödüllendiren işlem olan tek bir madeni paralar işlemine uyacak kadar küçük olmalıdır. (Coinbase şirketiyle karıştırılmamalıdır.)

Blockstream araştırmacıları gazetelerini yayınladığında, yan zincirlerin çalışması için sıkıştırılmış bir basit ödeme doğrulaması belgesine ihtiyaç duyduklarını biliyordu, ancak arkasında şifreleme geliştirmemişlerdi. Böylece genel, üst düzey fikirleri ana hatlarıyla göstediler.

Blockstream kağıdı, ikinci yolun iki tipini açıklıyor: Her iki zincir de kendi madenciliğinden bağımsız, simetrik ikinci yol, ve yan zincir madencileri ana zincirin tam doğrulayıcıları olan asimetrik ikinci yol.

Simetrik ikinci yolda, kullanıcı bit hızını özel bir adrese gönderir. Bunu yapmak Bitcoin blok zincirindeki fonları kapatır. Bu çıktı, işlemin gerçekleştiğini doğrulamak için altı blok (1 saat) süren bir süre boyunca kilitli kalır ve yan zincire göndermek için bir basit ödeme doğrulaması kanıtı oluşturur.

Bu noktada, karşılık gelen bir işlem, paranın Bitcoin blok zincirine kilitlendiğini doğrulayan basit ödeme doğrulaması kanıtıyla birlikte yan zincirde görünür ve daha sonra, aynı hesap değeri olan sanal paraların yan zincirde kilidi açılır.

Paralar ödenir, el değiştirir ve sonradan ana zincire geri gönderilir. Paralar ana zincire geri döndüğünde, süreç tekrarlanır. Yan zincirdeki kilitli bir çıktıya gönderilir, bekleme süresi geçer ve bir basit ödeme doğrulaması kanıtı oluşturulur ve ana zincirdeki madalyonların kilidini açmak için ana blok zincirine geri gönderilir.

Asimetrik ikinci yolda işlem biraz farklıdır. Yan zincirdeki doğrulayıcılar da ana zincirin durumunun farkındadır, çünkü ana zincirden yan zincire aktarma bir basit ödeme doğrulaması kanıtı gerektirmez. Bununla birlikte, paralar ana zincire geri döndüğünde, yine de bir basit ödeme doğrulaması kanıtı gereklidir.

Kompakt Bir Kanıt Aranıyor

Bir yan zincirde, kompakt bir basit ödeme doğrulaması kanıtı, fonlar, jenerasyon bloğundan yarışma süresi boyunca, ayrıca işlem verileri ve diğer bazı verilerle kilitlendiği zincirdeki tüm blok başlıklarının sıkıştırılmış bir versiyonunu içermelidir. Bu şekilde, bir basit ödeme doğrulaması kanıtı, belirli bir çıktı için "iş kanıtının bir kanıtı" olarak da düşünülebilir.

Kompakt basit ödeme doğrulaması kanıtı, 25 yıl önce geliştirilen "atlama listesi" olarak bilinen, bağlantılı liste benzeri bir yapıdan ilham alınmıştır. Bu yapıyı kompakt bir BÖD(basit ödeme doğrulaması) kanıtı için kullanırken,  blok başlıklarını atlamanın bir yolunu bulmaya çalışırken, yine de bir rakibin kanıtı taklit edememesi için yüksek seviyede güvenlik sağlıyordu.

Bu problemin çözümünde Blockstream, yan zincir kağıtlarının erken bir taslağını sıkışmış BÖD'leri birkaç yıldır düşünen Miller'a sundu.

Ağustos 2012'de, "Yüksek Değerli Yollar Otobanı" başlıklı bir BitcoinTalk forumu üzerine bir yazı gönderen Miller, bir Bitcoin hafif istemcisinin en uzun zinciri çabucak belirlemek ve kullanmaya başlamak için kullanabileceği bir "merkle atlama listesi" için bir fikir açıkladı . Bu yazıda, veri yapısının önemini "kesinlikle şaşırtıcı" olarak nitelendirdi.

Miller, Blockstream taslağını okuduğunda, makalede açıklanan kompakt BÖD kanıtında bir sorun tespit etti. Tartışmalar ortaya çıktı, ancak Miller "verimliliği ödün vermeden bu sorunu çözmenin bir yolu bulamadı" dedi.

Miller'ın Blockstream gazetesine verdiği katkılar, Ek B'de kompakt bir BÖD kanıtı oluşturma konusundaki zorlukları anlatan birkaç paragraf olma fikrine son verdi.

Kısım "okunan başlıkların listesini aynı miktarda ispat ederken büyük ölçüde sıkıştırmanın mümkün olabilmesi" gerektiğini, ancak "bu dengelemelerin optimize edilmesi ve güvenlik garantilerinin biçimlendirilmesi, bu kağıt ve devam eden çalışmanın konusu dışında tutuluyor. ”

Devam eden iş üç yıl sıkışmış kaldı.

Daha Fazla İş Tamamlandı

NiPoPoW ile bile yan zincirler tam olarak belirtilmemiştir. Kanıtlar ne kadar küçük olabilir de dahil olmak üzere birçok sorular yanıtsız durumda. Bir işlem bir zincirde kilitlendikten sonra diğerine harcanmadan önce geçmesi gereken süre ne kadardır? Ve, bir yan zincirdeki bir işareti başka bir yan zincire doğrudan doğruya taşımak mümkün olacak mı?

IOHK CEO'su Charles Hoskinson Bitcoin Dergisi ile konuşurken "Bir sürü teori hala tanımlanmalı" dedi.

Ayrıca, NiPoPoW, çalışma kanıtı blok zincirleri için çalışacak şekilde tasarlanmışken bazıları, blok zincirlerin dünyadaki yerini büyük bir ölçekte alması halinde, geleceğin Ouroboros, Algorand veya Snow gibi tahkim protokolleri üzerinde durduğuna inanıyorlar. Bitcoin'den daha enerji verimli olacağı sözü veriyor.

Özellikle eğer Ouroboros'u temel alan Cardano plana göre çalışacaksa, IOHK araştırmacıları etkileşimli olmayan bir kanıt belgesi (NiPoPoS) bulmaya ihtiyaç duyarlar.

Hoskinson emin. "Kesinlikle bunu yapabiliriz" dedi. "NiPoPoS'a kesinlikle sahip olabiliriz. Soru kaç megabayt veya kilobayt olacak? 100 KB'ye kadar düşürür müyüz? Gerçekten soru bu "dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ