Yaşlanma karşıtı araştırmalara artık önemli destekler söz konusu.

Yaşlanma karşıtı araştırmalara artık önemli destekler söz konusu. Ayrıca yapay zeka da burada devreye giriyor. Konuyla ilgili olarak ABD’li milyarder Jeff Bezos ile Rus internet girişimcisi Yuri Milner devreye girmiş durumda.

Bezos ile Milner’in büyük destek verdikleri Altos Labs şirketi insan ömrünü 130 yıla çıkarmayı hedefliyor. Şirket bir yöntem üzerinde çalıştığını ifade ediyor. Canlı organizmada hücresel yeniden programlama adı verilen yöntem herhangi bir elektronik cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmeye benzetiliyor.

Yöntemde kök hücrelere özel bir önemin verildiği vurgulanıyor. Tüm hücrelerin üretildiği vücudun adeta hammaddesi olan kök hücrelerin kontrollü koşullar altında daha fazla hücre oluşturmak için bölündüğü görülüyor. Bu embriyonik kök hücreler, hastalıklı doku ve organları yenilemek veya onarmak ve  ayrıca tüm vücudu gençleştirmek için kullanabiliyor.

Altos Labs’ın diğer bir araştırması da entegre stres yanıtı adı verilen ve vücudun strese yanıt vermesini sağlayacak yöntem. Bu yönteme dayalı çalışmalar da devam ediyor.

Bu çalışma ile stresin insan bedenine vereceği hasarın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Şirkette milyonlarca molekülden oluşan hücrelerin işleyişini anlamada yapay zekanın kritik bir rol oynayacağı ifade ediliyor.

Bakalım yapılan çalışmalar insan ömrünün daha sağlıklı bir şekilde uzamasına imkan tanıyacak mı?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ