Dünya gündemi Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşına odaklandı.

Dünya gündemi Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşına odaklandı. Batılı ülkeler üst üste Rusya aleyhine yaptırımları açıklıyorlar. Özellikle Rus bankalarının Swift sisteminden çıkarılması ve Visa yasakları ciddi sonuçlar doğuracağa benziyor.

Rusya’nın ise olası yaptırımları Bitcoin gibi alternatif yöntemler ile aşabileceği iddia ediliyor. Batılı devletler, Rusya’nın Bitcoin ve kripto paralar ile yaptırımları delebilme ihtimaline karşı kripto para borsalarına baskı yapıyor. Binance yaptırımlarla uyumlu çalışacağını açıkladı bile. Ancak Bitcoin ve kripto para transferleri sadece merkezi kripto para borsaları üzerinden gerçekleştirilmiyor. Bu nedenle Bitcoin ve kripto paraların Rusya kullanımını engellemeye yönelik çalışmalar, ancak kısmen etkili olabilir.

Ayrıca Batılı bankaların Rus zenginlerinin varlıklarına el koyması, Rus zenginlerin paralarını Bitcoin gibi alternatif varlıklara kaydırmalarına neden olabilir.

Dolayısı ile Rusya yaptırımlarının Bitcoin fiyatları üzerinde olumlu sonuçlar doğurabilmesi olasılıklar dahilinde. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yatırım şirketi deVere’nin CEO’su yaşanan sürecin Bitcoin fiyatlarını olumlu etkileyeceğini ve hatta önümüzdeki aylarda Bitcoin’in 500 bin dolar seviyelerine çıkabileceğini iddia etti.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ