Yardım kurumları Bitcoin ve Blockchain

Irma kasırgası çarptığında, Antigua ve Barbuda'dan Saint Martin, Anguilla, Türk ve Caicos, Bahamalar, Küba ve Birleşik Devletler'e uzanan bir kaos ve yıkım gerçekleştirdi. 31 Ağustos - 11 Eylül tarihleri arasında süren fırtına 650 mil boyunca ilerledi ve en az dokuz ABD eyaleti etkilendi. Kasırga sokaklara, nehirlere, evlere ve taşıtlara büyük zararlar verdi, elektrik hatları koptu ve ağaçlar elektrik hatlarına değerek can kaybetti.

Fırtınanın ardından hayatta kalanlar, temiz suya, yiyeceklere ve sığınma evlerine erişimi olmayanlar savunmasız kaldı. Topluluklar ve yardım örgütleri, para ve Bitcoin'e bağışları kabul ederek yardımları hızla yükseldi. Bitcoin, yılın başında 1.000 doların altındayken 7000 $ 'lık bir fiyatı gördüğünde, olağanüstü bir yıl geçirmeyi başardı ve tüm zamanların en yüksek öngörülerine meydan okudu ve öngörülerin hepsini aştı. Bu büyüme; bireylerin, işletmelerin ve şimdi de yardım kuruluşları tarafından kullanımına ve yaygınlaştırılmasına neden oldu.

Yakın tarihli skandallardan etkilenen ve daha fazla şeffaflık çağrısı yapan bağışlar, bağış kayıtlarını kolayca erişilebilir ve hesap verebilir kılmak için Blockchain ve finansal aracı olan dijital paralara yöneliyor. Blokchain'deki işlemler, yüz binlerce bilgisayara dağıtılır ve değiştirilemeyecek şekilde kaydedilir, herkes görebilir ve doğrulayabilir. Doğası gereği, Blockchain üzerindeki kayıtlar herhangi bir şekilde değiştirilemez.

Blockchain merkezli yardım kurumu Grace Token'in kurucularından Michael Yeung, New York Times'a verdiği demeçte:

"Geleneksel olarak paranızı geri alamaz veya nasıl kullanıldığını belirleyemezsiniz. Şimdi her bir bağış için bir zaman veya koşul belirtebiliriz."

İlk şifreli para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında, halka açık bir şekilde dağıtılmış ve aracılar olmaksızın insanlar arası işlemler için dijital bir varlık olarak yaratılmıştır. Her şey izlendiğinden, Bitcoin bağışçıların bağışlarının cüzdanından ayrıldıktan sonra nereye gittiklerini kolayca görmelerini sağlar.

Bitcoin uzmanı Andreas Antonopoulos, "Bağışların nereye gittiğini görmek çok zor, ancak bunun değişebileceğini" belirtti ve "Bağışların işletme giderleri için kullanıldığına dair çok sayıda skandal gördük." dedi.

Bu izleme mekanizması, maddi yardımların şeffaflığı hakkında yeni bir dönemini başlatıyor ve bağışlarının nasıl kullanıldığını görmek için bir araç sunarak insancıl nedenlerle bağlantılarını derinleştiriyor.

Boston'daki bir dijital pazarlama stratejisti Brad Hines bu konu hakkında şöyle bir cümle kurdu: "Bitcoin cüzdanından yardım kuruluşuna para gönderirken yapmak istediği şey, sel baskınına uğramış olanlara yardım etmekti ve bunu şeffaf olarak gerçekleştirmek içimi rahatlattı."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ