Yargıç, SEC'in Ripple'a karşı açtığı davada XRP'nin bir menkul kıymet olmadığına hükmetti.

Yargıç XRP İçin Son Sözü Söyledi! Ancak Ripple

Yargıç, SEC'in Ripple'a karşı açtığı davada XRP'nin bir menkul kıymet olmadığına hükmetti. Ripple Labs için önemli bir zafer olarak, CEO Brad Garlinghouse'un davanın yakında sona ereceğine dair öngörüsü doğru çıktı. Ancak kripto endüstrisi için mücadele henüz bitmiş değil.

Ripple Labs, 13 Temmuz'da New York Güney Bölgesi'ndeki Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi'ne başkanlık eden Yargıç Analisa Torres'in kısmen şirket lehine karar vermesiyle büyük bir atılım gerçekleştirdi. Bu karar, 2020 yılında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından başlatılan bir dava ile ilgilidir.

Ripple İçin Olumsuz Durum

Yargıç Torres, 13 Temmuz'da dosyalanan belgelere göre, XRP tokeninin bir menkul kıymet olmadığını belirleyerek Ripple Labs'a özet karar verdi. Ancak bu karar yalnızca dijital varlık borsalarında gerçekleştirilen programlı satışlar için geçerlidir.

Ripple'ın bu galibiyetine rağmen SEC de kendi zaferini elde etti. Federal yargıç, XRP'nin kurumsal yatırımcılara satıldığında Howey Testinde belirlenen kriterleri karşılayan bir menkul kıymet olarak nitelendirildiğine karar verdi.

SEC'in davasının amacı, Ripple'ı XRP tokenini sunmayı durdurmaya zorlamak, bunun bir menkul kıymet olarak sınıflandırılması ve ek düzenlemelere tabi olması gerektiğini savunmaktı.

"Davalıların özet karar talebi Programatik Satışlar, Diğer Dağıtımlar ve Larsen ve Garlinghouse'un satışları bakımından KABUL EDİLMİŞ ve Kurumsal Satışlar bakımından REDDEDİLMİŞTİR."

Olumlu karar haberi XRP'nin fiyatı üzerinde anında bir etki yarattı. Birkaç dakika içinde token 0,45$'dan 0,61 dolara yükselerek yazının yazıldığı sırada %25'in üzerinde şaşırtıcı bir artış kaydetti.

Ripple'a karşı açılan dava, Aralık 2020'de SEC'in Ripple'a CEO'su Brad Garlinghouse ve Chris Larsen ile birlikte şirketin kayıtsız bir menkul kıymet sunduğunu iddia ederek dava açmasıyla başladı.

Geçtiğimiz üç yıl boyunca, yasal savaş, tartışmalı "Hinman Belgeleri "nin yayınlanması ve Garlinghouse'un SEC'in iddialarına karşı ısrarlı meydan okuması da dahil olmak üzere dramatik dönüşlerle dolu oldu.

 Kripto topluluğu, XRP tokeninin somut yukarı yönlü hareketinin de yansıttığı üzere, bu habere büyük bir sevinçle karşılık verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ