Son günlerin konuşulan konularından biri olan kripto para yasası ile ilgili olarak hazırlıklar devam ediyor.

Son günlerin konuşulan konularından biri olan kripto para yasası ile ilgili olarak hazırlıklar devam ediyor. Peki bu noktada Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları tam olarak ne talep ediyor.

Kripto para borsalarının yetkilileri yasal düzenleme noktasında kullanıcıyı, kullanıcı varlıklarını ve yatırımcıyı koruyan bir düzenleme gerekliliğini aktararak görüş beyan ettiler.

Sektör temsilcileri Türkiye’de kripto para piyasasında kuralların olması gerektiğini vurgulayarak kullanıcı kabulünün MASAK tarafından yapılmasının önemi üzerinde durdular.

Vergilendirme konusuna da değinen temsilciler, kripto para kullanıcılarına yönelik olarak bir vergilendirmenin olmaması gerektiğini, vergilendirmenin yabancı borsalarda uygulanmasının önemine değindiler. Sektör temsilcileri kripto para borsaları olarak zaten her işlemde vergi ödediklerini belirterek bu vergilerin kripto başlığında belirli bir sisteme bağlanması gerektiğini savunuyorlar.

Sektör temsilcilerinin bir diğer önemli vurgusu ise minimum sermaye şartı ile Türkiye’de yerleşik alt yapı kurulması. Sektör temsilcileri yasa ile yabancı borsalara minimum sermaye şartı getirilmesini ve yabancı borsaların sistem altyapısını Türkiye’de kurmasını ve bu yolla hesap verebilir olmasını talep ediyor. Bakalım bu talepler yasaya nasıl yön verecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ