Bitcoin ve kripto para birimleri alan olarak giderek büyüyünce yasal düzenleyicilerin yani regülatörlerin dikkatini çekti.

Bitcoin ve kripto para birimleri alan olarak giderek büyüyünce yasal düzenleyicilerin yani regülatörlerin dikkatini çekti. Ancak bu dikkat çekiş beraberinde bazı problemleri de gündeme getirdi. Zira yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalınmıştı. Peki ne oldu da regülatörler  Bitcoin ve kripto paralar konusunda somut tavır belirleyemediler. İşte nedenleri.

Bitcoin  Konusunda Somut Tavır Mı?

Bitcoin ile ilgili olarak yasal düzenleyiciler olarak ifade edebileceğimiz FED , SEC  ve Maliye gibi kurumların somut bir tavır belirleyememelerinin arkasında iki büyük neden yer alıyor.  Bunlardan en önde geleni sistemin dağınık yapısı nedeniyle herhangi bir merkezinin olmaması .Bir diğer anlatımla ifade edecek olursak bir ülke Bitcoin 'i yasaklasa bile onu kapatabileceği veya yakalayabileceği tek bir nokta bulunmuyor. Bu bağlamda merkezi olmama konusu yasal düzenleyicileri zorluyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bitcoin ile ilgili olarak yasal düzenleyicilerin somut bir tavır belirleyememelerinin ikinci büyük nedeni ise kripto paraların yapısı ile ilgili. Kripto  paralar bilindiği üzere geleneksel  mali sınıflandırmalara uymuyor. Bitcoin  hem bir  para birimi hem de transfer protokolü olduğu için bugünkü kullanımına bakıldığında daha çok emtialara benziyor. Diğer taraftan para birimleri ve emtiaların aksine Bitcoin bir hisse senedinin fiyatı gibi artıp azaldığı için yasal düzenleyiciler ve konum yapıcılar BTC ' yi hangi sınıfa sokacaklarına karar veremiyorlar.

İşte yukarıda belirttiğimiz  bu iki noktada belirsizlikler devam ederken yasal düzenleyicilerin büyüyen bu alan hakkında artık somut bir tavır almaları gerekiyor. İlerleyen günler bu konu ile ilgili olarak gelişmelerin daha da netleştiği günler olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ