Yastık altı kavramını son zamanlarda çok fazla duyar olduk.

Yastık altı kavramını son zamanlarda çok fazla duyar olduk. Özellikle Yeni Ekonomi Modeli’nin devreye alındığı şu günlerde Yastık Altı Birikimlerin ekonomiye kazandırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir çağrıda bulunmuştu .

Yastık altı birikimi kavramı aslında bir sokak jargonu. Ancak ekonomide de kullanılıyor. Kavram, insanların tasarruflarını bankaya veya benzeri finans kurumlarına yatırmayarak evde saklamalarını ifade ediyor.

Türkiye’de yaygın olarak gündemde olan kavram, özellikle döviz ,altın gibi değerlere para yatıranlar bu değerleri bankaya yatırmayıp evlerinde saklarında bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mahfi Eğilmez Ekonominin Temelleri isimli kitabında yastık altı birikimlerinin ekonomide kriz hallerinde ya da işlerin yolunda gitmediği durumlarda ve finans kurumlarına güvenin sarsıldığı dönemlerde attığını ifade ediyor.

Türkiye’de yastık altı birikimlerinin çoğunun altın olduğu ifade ediliyor. Rakamın yaklaşık olarak 5.000 tonu bulduğu vurgulanıyor. Yastık altı birikiminin, ekonomiden çekilmiş ekonomiye yararı olmayan birikim konumunda olduğu belirtiliyor.

Bitcoin’e gelince, BTC’nin bir yastık altı birikimi olup olmadığı noktasında çeşitli tartışmalar yapılıyor. Kanımızca Bitcoin’in soğuk cüzdanlarda tutulması yani dolaşımda olmaması yastık altı birikimi olarak değerlendirilebilir. Ancak istenildiği anda sıcak cüzdanlara aktarılıp dolaşıma sokulabildiği de unutulmamalı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ