Yatırım Yapacağımız Sistemi Gerçekten Biliyor muyuz ?

Ben bir yazılım geliştirici olarak bu sistemler üzerinde yatırım yapmak isteyen insanlara öncelikle baktığımda mevcut teknolojinin nasıl oluştuğunu & gelişeceğini bilemedeklerini görmekteyim. Eğer bir sistem üzerinden para kazanmak istiyorsanız mevcut mekaniği bilmek zorundasınız bunu bilmek sizlere gelecek tahmini ile ilgili öngörüler sunacaktır.

Bitcoin & Altcoin denen kripto paraları biliyorsunuz ama neden sadece bitcoin yok ? yada neden sürekli altcoinler sürekli olarak piyasaya giriyor ? Bir teknoloji sisteminde maalesef sadece yatırımın büyüklüğü o sistemin iyi olacağı anlamına gelmez yada o teknolojinin ne kadar hayalci olup olmadığını anlayacak seviyede teknik detayları biliyor olmanız gereklidir.

Ethereum'un kurucusunun bir sözü var “Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak. ” bu sözü okuduğumuzda oldukça mantıklı geliyor ama şunu bilmek zorundayız neden bu insanlar kendilerini petrol olarak görüyor bunu böyle görmelerinin arkasında teknolojik güç nedir ?

Ethereum üzerinde baktığımızda Smart Contracts Sistemlerini göreceksiniz bu sistemleri araştırdığınız da neden bu kişilerin kendilerini petrol olarak gördüğünü anlayabileceksiniz kendilerini sadece bir para birimi olarak değil oluşturdukları alt yapı ile yeni oluşturabilecek sistemlerin de alt yapısı olabilmeyi hedeflemişlerdir petroldan üretilen benzin, motorin, gazyağı vs. gibi düşünebilirsiniz.

Bu sistemi kabaca bu şekilde örnekledim ve her yeni çıkan altcoin bir sorunu çözmek amaçlı üretiliyor bunun yanında kendine has bir teknoloji sunuyor işin hem ekonomik hem de teknolojik anlamda hayata geçirilebilirliğini iyice benimseyip sistemler üzerinde yatırımlarımızı ona göre belirlemeliyiz.

Genelde yatırımcıların anlık borsa analizlerine dayalı düşünmeleri pump/dump gibi durumlara aldanıp zarara girmelerinin sebebinin nedenlerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum oradaki yükselişi sadece grafiğe bakıp yorumlayamayız sunulan sistemin gerçek hayatta kabul görmesi, yapılan anlaşmalar, alınan yatırımlar hepsi bir bütün halinde incelenip yatırım kararı verilmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ