Yatırımcı Öldükten Sonra Bitcoinin Durumu

Emeklilik fonlarından ve tasarruf hesaplarından farklı olarak, kimse sizin sahip olduğunuz kripto paranı, miktarını bilmesine, ya da siz olmadan onlara nasıl erişeceğini bilmesine gerek yoktur. Bitcoin, herkesten saklanılabilen varlık depolaması için güvenli bir alan sağlar.

Bazılarına işin bu tarafı çok cazip gelebilir, ama mezara kendinizle götüreceğiniz bir servet toplamış olursunuz. Bitcoin yatırımını akraba veya kendinden sonra bırakmak istediği kişilere bırakamayıp ölen kişi örneği çoktur. Bu duruma da bir aydınlık getireleceğini düşünüyoruz.

Erişilemeyen servet

Yakın zamanlarda, Kolorado'da bir kişi vefat etmiş ve ailesine belli bir miktarta borç bırakmıştır. Bu kişi, bitcoin yaklaşık 13 dolar değerinde olarken bir cüzdan açmıştır. Bu gün bitcoinin değeri 4000 dolardır. Ama bu para kişiye ait cüzdanda saklanılmaktadır. Böyle durum kendisi bir karmaşa yaratmaktadır.

Vefat eden kişi Coinbase cüzdanı kullanmıştır, yani ailesinin bu hakları talep edebileceği bir cüzdan.

Banka hesaplarını ortaya çıkarttıktan ve evraklarla onayladıktan sonra döviz işlemi yapılmıştır. Ve para aktarımı için ailesi beklemektedir.

Bu halde, dolandırıcıların bu durumdan yararlanmak adına sahte ölüm evrakları ile kullanıcıların cüzdanlarına erişmek isteyi de göz önüne alınmalıdır.

Private key gücü
Elbette, bu örnek, Coinbase'in ölen kişinin ailesinin durumunu kabul etmesi ve cüzdanı açması ile ilgilidir.  Bitcoin yatırımızı kendinizden sonra birine bırakmanız için başka yollar da vardır.

Bir cüzdanın özel anahtarı, cüzdana erişim geçişidir, lakin her zaman çevrimiçi cüzdanların bir kısmı tarafından private key iletilmez.
Bir Bitcoin sahibi, özel anahtardan geçmeden ölürse, mirasçıları cüzdana erişemeyecekler. Bunu önlemek için, cüzdan sahibinin yakınlarından biri özel anahtarın bir kopyasını kaydetme ya da onu yöneten bir ticari servise bırakarak kopyasını alması yeterlidir.

Tamamen kaybetme durumu
Bitcoin'e zorunlu bir vergilendirme yapılmadığı için, cüzdan sahibi ölerse ve cüzdanın varlığından yakınlarının haberi yoksa, herhangi bir kurum tarafından hiçbir uygulama yapılmayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ