Geçen yıl yüzde 800'den fazla kazanmasına rağmen, Ethereum baskın konumunu alternatif blok zincirlerine kaybetmeye başlıyor.

 Geçen yıl yüzde 800'den fazla kazanmasına rağmen, Ethereum baskın konumunu alternatif blok zincirlerine kaybetmeye başlıyor. Yatırımcılar şimdi, aynı zamanda hızlı gelişen bir ağ olduğunu kanıtlamış olan Solana gibi diğer blok zincirlerini araştırıyorlar.

Yavaş yavaş, yatırımcılar daha hızlı ağlar ve ucuz işlem ücretleri için alternatifler aradıkça, Ethereum Cardano ve Solana'nın beğenisine kaybediyor. Ethereum ağı kullanıcıları, maliyetli işlem ücretleri ile birlikte yavaş işlem işleme ile mücadele ediyor. Yatırımcılar bunun yerine Cardano ve Solana'nın peşinden giderken, Ethereum artık geride kalmaya başlıyor.

Yatırımcılar Solana'yı Ethereum'a Tercih Ediyor

Geçen yıl boyunca, Ethereum yüzde 830'dan fazla değer kazandı. Alınan kazançlar, kripto varlığının piyasa değeri ile ikinci en yüksek olmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, ETH de son birkaç ayda düştü ve son zamanlarda yaklaşık yüzde 16 kaybetti. Basın zamanında, 2. sıradaki kripto yüzde 2.32 düşüşle 3.333,39 dolara düştü. Son 24 saat içinde, Ethereum işlem hacminde de yüzde 13'ün üzerinde düşüş yaşadı.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Solana ise son on iki ayda yaklaşık yüzde 4.800 arttı. Ek olarak, blok zinciri, Ethereum ağından daha ucuz işlem maliyetleri ve daha hızlı işleme sunar. Ağ ayrıca işlem başına 0,0025 ABD dolarından saniyede 50.000 işlem gerçekleştirir. Ağın işlem hızı, Solana'ya kıyasla daha maliyetli bir ücret karşılığında saniyede 13 işlem sınırına sahip olduğundan, yatırımcılar Ethereum'dan vazgeçiyor.

Ethereum dışında diğer blok zincirlerini keşfeden yatırımcılarla, alternatif blok zincirlerinin artık pazar payında bir şansı var. Çok sayıda blok zinciri olmasına rağmen, Ethereum piyasaya hakim durumda. Bu alternatif blok zincirlere genellikle “Ethereum katilleri” denir. Bunlar Solana, Cardano, Matic ve Polygon'u içerir.

Solana'nın NFT Alanındaki Başarıları

Aynı zamanda, Solana hem merkezi olmayan finans (DeFi) hem de takas edilemez token (NFT) sektörlerinde olumlu notlar alıyor. Platform, son birkaç hafta içinde artan NFT ekosisteminin büyüdüğünü görüyor. Bir süre önce, Solana Monkey Business (SMB), rekor kıran 2,1 milyon dolara bir NFT sattı. Tarihte satılan en pahalı Solana tabanlı NFT oldu. NFT, Solana Monkey #1355, 13027 SOL eşdeğerinde satıldı. Ayrıca koleksiyondaki en nadide parça olarak etiketlenmiştir. Sanat eseri, turuncu bir ceket ve mücevherli bir taç giyen bir iskelet içinde bir maymunu içeriyor.

Solana en pahalı NFT'sini satmadan önce, platform ilk Solana tabanlı NFT'sini 1 milyon dolardan fazla sattı. Söz konusu NFT, Degen Ape #7225 idi ve blockchain danışmanlık firması Moonrock Capital onu 5,980 SOL karşılığında satın aldı. HowRare.is'e göre, Degen Ape #7225 koleksiyondaki 13. nadirdir. NFT, yaraları, altın dişi, ağzında beyni ve başının üzerinde halesi olan bir maymunun zombi versiyonudur.

İngiliz Youtuber KSI, Solana'yı tercih eden öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Youtuber bir tweet'te şunları yazdı:

Eth ücretleri çok yüksek ve bu birçok insanın NFT satın almasını durduracak (eğer zengin değilseniz), bu yüzden çocuk oyunun önüne geçiyor ve bunun yerine NFT'leri Sol'dan satın alıyor .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ