Bitcoin, güçlü bir haftanın ardından hafta sonuna doğru yükseliş saldırısında diğer kripto para birimlerini yönlendirmeye devam ediyor ve tüm kripto piyasası ayda 300 milyar doları aştı.

  Bitcoin, güçlü bir haftanın ardından hafta sonuna doğru yükseliş saldırısında diğer kripto para birimlerini yönlendirmeye devam ediyor ve tüm kripto piyasası ayda 300 milyar doları aştı.

Cuma günü, Bitcoin’in günlük mumu, günün erken saatlerinde 45.000 dolara dokunduktan sonra 44.340 dolardan kapandı. Geçen hafta Pazartesi gününden bu yana, fiyat yükseliş yörüngesinde seyrediyor ve geçen hafta sonu 42.000$'a ulaştıktan sonra sadece küçük bir geri çekilme meydana geldi, bu hayati bir direnç ve şu anda çoğu yatırımcılar için güçlü bir destek.

Öte yandan, Ethereum da hareket halinde ve ağın birlikte çalışabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan bir hisse kanıtı ağına yapılacak olan yükseltmede bir katalizör bulmuş gibi göründüğü için arka arkaya ikinci hafta Bitcoin'i gölgede bıraktı. Bloomberg Intelligence kıdemli piyasa yapısı analisti Jamie Douglas Coutts bu hafta başlarında, "Ethereum ağının bir sonraki büyük, iddialı kilometre taşı muhtemelen milyonlarca yeni kullanıcıyı harekete geçirecek" dedi.

Bu notta, Ethereum, 14 Mart'tan bu yana Bitcoin'in %18'lik artışına kıyasla %24 arttı. Basın zamanında, Ether, Cuma günü 3.200$'a kısa bir süre dokunduktan sonra 3.113$'dan işlem görüyor ve bir yükseliş trendi başlamadan önce bu hafta sonu 3.000$'a geri tepme ihtimali var.

Cardano, kripto borsası Coinbase'in stake tekliflerini ADA'yı içerecek şekilde genişletmesinden sonra Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

ADA, yedi haftada görülmeyen bir seviye olan 1,18 dolara ulaşmak için yaklaşık %18,09 oranında ralli yaptı. Son 7 günde %30 artışla şu anda ilk on listesindeki en iyi performans gösteren varlıktır.

Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri, son on gün içinde başarılı bir yükselişin ardından aralarında beklemeye devam ediyor. Bitcoin'in iki haftalık bir satıştan sonra yükselişine başladığı 14 Mart'tan bu yana, Solana ve AVAX sırasıyla %15 ve %12 arttı. DOGE, XRP ve SHIB gibi diğerleri, zayıf marjlar kaydetmelerine rağmen bir durgunluk içinde kalıyor.

Şu andan itibaren, yatırımcılar Bitcoin için 45.000 dolarlık alanı izliyorlar ve son fiyat hareketi, fiyatın yakında bu direncin üzerine çıkabileceğini ve teknik göstergelerin gelen güce işaret ettiğini gösteriyor. Küçük meblağlarda da olsa ay ortasındaki düşüşü satın alan yatırımcılar için bu alanda küçük kârlar bekleniyor.

Bu hafta, LUNA'dan Terra'nın yaklaşık 10 Milyar Dolar değerinde bitcoin satın alacağının yanı sıra Rusya'nın enerji ihracatı için ödeme olarak Bitcoin'i kabul etmesi de birçok kişi tarafından fiyat için bir yükseliş katalizörü olarak görülüyor.

ABD ve İngiltere gibi ülkeler, kripto para birimleri için Sketch düzenlemelerine geçerek, gelen küresel kabulün sinyalini verdiğinden, düzenleme etrafındaki hava da soğuyor gibi görünüyor.

Dahası, Rusya-Ukrayna krizi kripto para birimlerine daha fazla ışık tuttu ve geleneksel finans kurumları bunaldığında işlemleri etkinleştirdikleri kolaylık ve şeffaflığa küresel hayranlığı ateşledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ