28 Şubat'ta, Konferans Kurulu'nun (CB) Ocak ayı için ABD tüketici güveni ile ilgili yeni verileri yayınlaması bekleniyor.

Yatırımcılar, Bitcoin

28 Şubat'ta, Konferans Kurulu'nun (CB) Ocak ayı için ABD tüketici güveni ile ilgili yeni verileri yayınlaması bekleniyor.
Kripto piyasası üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecek bir diğer olay, ABD için 1 Mart'ta beklenen ISM Üretim Satın Alma Yöneticileri Endeksidir (PMI).

Geçen hafta, dünyanın en büyük hisse senedi endeksi olan S&P 500, Bitcoin'in son yedi günde yüzde 4 düşmesiyle 2023 ticaret yılındaki en kötü günlük kaybını kaydettiği için dramatik bir haftaydı. Son 24 saatte Bitcoin yüzde 0,77 oranında marjinal bir artış gösterdi ve bu hafta beklenen bazı olayların bir sonraki fiyat hareketi üzerinde büyük etkisi olabilir.

Bitcoin Fiyatını Etkileyebilecek Olaylar

Bugün 27 Şubat, ABD Dayanıklı Mal Siparişleri nihai rakamlarının açıklanma günü olacaktı. Uzmanlara göre 0,1 puanlık hafif bir artış olabilir. Geçen yıl gelen siparişlerin yüzde +2,6 olması beklenirken yüzde +5,6 kaydedildi. İncelenen dönemde yüzde -4.0 bekleniyor. Gelen siparişler öngörüldüğü gibi önemli ölçüde düşerse, ABD doları olumsuz etkilenecektir. Borsanın genellikle gelen siparişler olumlu olduğunda bir yükseliş kaydettiğini de not etmek önemlidir.

28 Şubat'ta, Konferans Kurulu'nun (CB) Ocak ayı için ABD tüketici güveni ile ilgili yeni verileri yayınlaması bekleniyor. Geçen ay ABD ekonomisine ilişkin iyimserlik düzeyi 109,0 olan beklentilerin altında 107,1 oldu. Analistler Şubat ayı iyimserlik seviyesinin 108.5'e ulaşmasını bekliyorlar. Bu beklenti karşılandığında, ABD dolar endeksi (DXY) yükselmeye devam edebilir ve kripto piyasası üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Rakam analistlerin tahmininin altına düştüğünde, ABD'de durgunluk olasılığı artacaktır.

Yatırımcılar BTC Satın Almak İçin Motive Olur Mu?

Kripto piyasası üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecek bir diğer olay, ABD için 1 Mart'ta beklenen ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'dir (PMI). Analistler tarafından Şubat ayı için 48.0 değeri bekleniyor. ABD'deki Tedarik Yönetimi Enstitüsü 47.0 ile geldi, ancak analistlerin tahmininin altında kalmasına rağmen, kripto piyasası küçük bir ralli gördü. Bunun nedeni, ABD doları endeksindeki düzeltmeye bağlandı. Daha iyi bir endeks değeri, ABD hisse senedi piyasaları üzerinde de baskı oluşturabilir. Bunun nedeni, başka bir faiz oranı artışı olasılığının artması olacaktır.

3 Mart'ta hizmet sektörü için ISM satın alma yöneticileri endeksi (PMI) açıklanacak. Satın Alma Yöneticileri Endeksi Ocak ayı verisi 50,4 öngörülen değerinin üzerinde 55,2 oldu. Bu da ABD dolarının önemli bir değer kazanmasına neden oldu. Ancak, hisse senedi ve kripto piyasaları ılımlı bir düşüş gördü.

Şubat ayı için uzmanlar 54.5'e hafif bir düşüş bekliyorlar. Bu hedefe ulaşıldığında, ABD dolar endeksi yukarı yönlü toparlanmasına devam edebilir ve hisse senedi ve Bitcoin piyasasını baskı altına alabilir. Hizmet sektörü zayıflarsa, ABD ekonomisinin soğuduğu izlenimi oluşacaktır. Ancak bunun yatırımcıları Bitcoin almaya teşvik edip etmeyeceği kesin değil. Ne olursa olsun, ABD Merkez Bankası zayıflığı memnuniyetle karşılar ve enflasyon seviyesinin düşme olasılığını artırabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ