Dünya, tedarik zinciri kesintileri, yatırımcıların güvenli limanlara uçuşları ve ABD Federal Rezervinin finansal sistemi desteklemek için büyük eylemleri nedeniyle fiziksel altın sıkıntısıyla karşı karşıya.

Dünya, tedarik zinciri kesintileri, yatırımcıların güvenli limanlara uçuşları ve ABD Federal Rezervinin finansal sistemi desteklemek için büyük eylemleri nedeniyle fiziksel altın sıkıntısıyla karşı karşıya.

Bloomberg verilerine göre altının spot fiyatı üzerindeki altın vadeli işlemlerinin primi on yıllardır en yüksek seviyesini vurdu. Bu gelişme, umutsuz yatırımcıların küresel özkaynak ve emtia piyasalarındaki türbülans hükümdarlığından korunmak için alternatif bir yol olarak fonlarını daha likit türevlere koymaya çalıştıkça ortaya çıkıyor.


Raporlar ayrıca, büyük altın rafinerilerinin koronavirüsün yayılmasını engellemek için boşta çalıştırıldığını ve sınır kontrol önlemlerinin ve uçuş yolu süspansiyonlarının da durumu daha da kötüleştirdiğini göstermektedir.

Gerçekten de, Londra Külçe Piyasası Birliği ve bazı büyük bankalar, ABD'li türevlerden CME Group'tan, bir Reuters raporuna göre, kıymetli metalin ticaretin bozulmasını kolaylaştırmak için teslimat kurallarını değiştirmesini istedi.

Bu arz konularını desteklemek, yatırımcılar arasında altın için güçlü bir yükseliş hissidir.

Geçen Perşembe günü yatırımcılar olarak zirvesinde % 7'lik bir düzeltme yapılmasına rağmen, altın fiyatı Fed'in ABD ekonomisini desteklemeyi amaçlayan bir dizi teşvik programına girmesinin hemen ardından bu hafta yükseldi. Altın, yazım sırasında yaklaşk 1618 $ 'dan işlem görüyor.

23 Mart'ta müşterilere gönderilen bir araştırma notunda Goldman Sachs, altının geri dönüşünün bir miktar beklendiğini iddia etti. Fed'in 600 milyar dolarlık nicel hafifletme programının açıklanmasının ardından altının ilk kez % 20 düştüğü ve ardından geri döndüğü 2008 mali krizinde de benzer bir eğilim gözlemlendi.

Şimdi Fed oyun kitabını güncelliyor gibi görünüyor. Pazartesi günü, merkez bankası devlet tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın almak için "gerekli miktarları" sağlamak için büyük önlemler açıkladı. Fed, 3 ve 15 Mart'ta acil durum indirimleri düzenledi ve ayrıca ticari borç almaya başladı ve kredi piyasasını canlı tutmak için yeni borç verme tesisleri kurdu.


"'Korku' kaynaklı alımların, Kasım 2008'de olduğu gibi likidite odaklı satış baskısına egemen olmaya başlayacağı bir çekim noktasındayız. Bu nedenle, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli altın görünümü çok daha yapıcı görünüyor ve 12 aylık 1800 $ / ons hedefimize giderek daha fazla güveniyoruz. "

İlginç bir şekilde, perakende pazarı, en azından popüler ticaret uygulaması Robinhood'da, altına hücum hissini yakalamıyor gibi görünüyor. Robinhood'daki altın borsa yatırım fonu (ETF) sahiplerinin 30 günlük hareketli büyüme oranı % 10'un altına düşerken, S&P 500 ETF sahiplerinin büyüme oranı % 40'ın üzerine çıktı.


 Bu arada, bitcoin de altın ile olan ilişkisinin geçen hafta 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gördü. Yazını yazıldığı sırada, bitcoin yaklaşık 6.695 dolardan işlem görüyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ