Crypto piyasası, 2022'deki son konsolidasyon ve düzeltme sırasında yatırımcıların sabrını test ediyor.

Yatırımcıların Bu Yıl Kaçınabileceği Altı Büyük Kripto Hatası

Crypto piyasası, 2022'deki son konsolidasyon ve düzeltme sırasında yatırımcıların sabrını test ediyor. Lark Davis, uzun vadede oyunun içinde olmak için perakende yatırımcıların kaçınması gereken önemli hataları paylaşıyor.

Pandemi sonrası güçlü bir rallinin ardından 2022 yılı oynaklık ve belirsizlikle dolu. Yükselen enflasyon, artan Fed borcu, jeopolitik vb. bugün Satoshi Caddesi'nde olan her şeyi etkiliyor.

Son iki yılda kripto alanına katılan acemi yatırımcılar için bu, büyük bir piyasa düzeltmesi ve piyasa konsolidasyonu aşamalarıyla uğraşmanın türünün ilk örneği. Kripto analisti Lark Davis, yatırımcıların sıklıkla yaptığı altı hatayı ve onlardan neler öğrenebileceğimizi paylaşıyor.

1. Kripto Varlıklarını İkiye Katlamak

Davis, kripto varlıklarınızı ikiye katlamanın iki ucu keskin bir kılıç görevi görebileceğini açıklıyor. En büyük hatalarından birinin kaybedenleri ikiye katlamak ve kazananları ikiye katlamamak olduğunu söyledi.

Özellikle altcoinler ve yeni pazar projeleri ile ilgili konuşuyor. Bazı projeler, yatırımcıların tokenlerini satın alarak harekete geçtiği vizyonlarına göre oldukça çekici görünüyor. Bununla birlikte, kripto piyasası doğası gereği değişken ve çalkantılı ve işler oldukça hızlı bir şekilde güneye dönebilir. Bu durumda, proje çekişini ve ivmesini kaybedebilir. Bu nedenle, bu tür tokenlerdeki konumlarınızı ikiye katlamak kötü bir seçim olabilir.

Öte yandan, LUNA gibi tüm doğru hamleleri yapan projeler var ve düzeltme zamanları birikim için iyi bir şans olabilir. Bu nedenle, temelde sağlam projeleri ikiye katlamak, yatırımcılar için akıllıca bir hareket olabilir.

2. Önyargınıza Bağlı Kalmayın

Yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri, piyasa trendiyle ilgili önyargılarına bağlı kalmaktır. Ancak, piyasa nihai patrondur ve biz yatırımcılar olarak onun ne dediğini dinlemeliyiz. 2021'in 4. çeyreğinde, birçok analist Bitcoin'de 100.000 $ fiyat beklentisiyle mega bir ralli bekliyordu.

Ancak Kasım ayından sonra piyasa "kolay" moddan "zor" moda geçti. Bu geçişi anlamak ve gerçeği kabul etmek yatırımcılar için önemlidir. Teknik çizelgeler ve destek göstergeleri disiplini sürdürmek için iyi bir rehber olabilir.

3. Bağırsaklarınıza Güvenmemek

Tüm veri noktalarının araştırılmasına ve toplanmasına rağmen, yatırımcılar doğru zamanda doğru hamleyi yapamıyorlar. Davis, cazip fiyatlarla iyi projeler ve madeni paralar bulmasına rağmen, onları satın alma kararını ertelediğini belirtiyor.

Ve beklemeye devam ettiği zaman, dijital paralar yüzde 300-400 oranında hızlı bir yükseliş verdi. Ve sonra, dijital para zaten yükselişe geçtiğinde yüksekten satın almak mantıklı değil. Piyasayı zamanlamak kesinlikle zor olsa da, yatırımcılar içgüdülerine güvenmeli ve başlangıçta kısmi pozisyonlar yapmalıdır. Bunu yapmamak, yatırım portföyünüzün sağlığına zarar verebilir.

4. Portföy Yönetimi

Biz kripto yatırımcıları olarak genellikle hızla gelişen pazarda bir sonraki büyük fırsatın peşine düşme eğilimindeyiz. Bu, kripto portföyümüzün bir sürü yatırıma sahip olabileceği anlamına geliyor ve işte burada portföy yönetiminin önemi devreye giriyor.

Yeni projeler aradıkça ve yatırım yaptıkça portföy yönetilemeyecek kadar büyük olabilir. Yatırım yaptığınız her projenin kaydını tutmak kesinlikle büyük bir görev haline gelir. Verim çiftçilik tokenlerine sahip olmak onu daha da bunaltıcı hale getirebilir.

5. NFT'leri Daha da Zorlaştırmamak

Davis, değiştirilemez tokenlerin  NFT'ler  dünyasına derinlemesine girmemenin en önemli hatalarından biri olduğuna inanıyor. Parça başı yaklaşık 5.000$'dan işlem görürken bir dereceye kadar ihmal ettiği Bored Ape NFT'ler gibi çok başarılı projelerden bazılarını aktarıyor. Aynı NFT'ler şimdi yarım milyon dolarda.

NFT'ler kripto alanında tamamen farklı bir alandır ve çok hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak yatırımcıların NFT projelerine yatırım yaparken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Pazar çok hızlı gelişti ve bu nedenle iyi projeleri belirlemek anahtar olmaya devam ediyor!

6. Yeterli Kar Almamak

 Davis, piyasalar alev alırken ve herkes aşırı derecede yükselişe geçtiğinde kar almanın önemini açıklıyor. Ancak, özellikle spekülatif bahislerde yeterince kâr elde etmediği için pişmanlık duyuyor. Ayrıca, makul kar beklentileri almanın ve onları çok yüksek tutmamanın önemini de açıklıyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ